Na Slovensku byla zahájena výroba inovativních baterií

InoBat, slovenský startup v oblasti inovativních baterií pro elektromobily, oznámil včera další významný milník. Společnosti se podařilo se vyrobit první baterie s označením „made in Slovakia“. Současně společnost získala všechny potřebné certifikace a zahájila výrobu prvních vysoce výkonných bateriových článků.

Zdroj: Inobat

Slovenský milník

Zahájením výroby baterií v nové továrně ve Voderadech  nedaleko Bratislavy se Slovensko připojilo ke Švédsku, Norsku, Německu a Francii a je jako pátá evropská země schopná vyrábět certifikované bateriové články s evropským know-how. Továrna společnosti ve Voderadech slouží jako důležitý katalyzátor přechodu od pouhého montážního závodu k centru inovací.

„Baterie nejen vyrábíme, ale také navrhujeme a přizpůsobujeme potřebám každého zákazníka. Tento proces vyžaduje výjimečné znalosti a specializované dovednosti. Jsme proto velmi hrdý na to, že jsme ho vyvinuli právě na Slovensku,“ zdůrazňuje generální ředitel společnosti InoBat Marián Boček.

Podle Patrika Križanského, ředitele Slovenské asociace pro elektromobilitu, jde o další významný krok k transformaci automobilového průmyslu směrem k elektromobilitě na Slovensku.

„Slovenský automobilový průmysl je klíčovým hráčem na světovém trhu a jeho přechod na elektromobilitu je nezbytný nejen pro ekologickou udržitelnost, ale také pro zachování konkurenceschopnosti našeho průmyslu. InoBat je důkazem toho, že při příznivých podmínkách a pobídkách pro výzkum a vývoj mohou na Slovensku vznikat inovace konkurenceschopné ve světovém měřítku,“ dodává Križanský.

Stavba nové gigatovárny

Bateriovou linku ve Voderadech dodal čínský dodavatel Wuxi Lead a její instalace trvala čtyři měsíce. Maximální instalovaná kapacita je na úrovni 50 tisíc bateriových článků ročně.

Výrobní linka ve Voderadech se skládá z 35 výrobních strojů a váží 308 tun. Zahrnuje celý proces výroby baterií od přípravy anodové a katodové směsi až po konečné lisování a zrání. Linka využívá nejmodernější technologii vysokorychlostního vrstvení.  Společnost InoBat v posledních měsících také rozšířila počet zaměstnanců kvůli zahájení výroby.

Společnost InoBat má ve Voderadech centrum pro výzkum a vývoj baterií. Současně se InoBat připravuje na výstavbu nové gigatovárny na  sériovou výrobu baterií ve spolupráci s čínskou společností Gotion High-Tech. Nová gigatovárna na baterie o kapacitě až 40 GW ročně by se měla začít stavět v Šuranech v již letos.

„Továrna ve Voderadech má vyrábět baterie pro prémiové zákazníky, kteří vyžadují vysoce výkonné články. Baterie ze Šuran budou naopak určeny pro zákazníky vyžadující velké objemy se standardním výkonem,“ komentuje generální ředitel společnosti InoBat Marián Boček.