Na evropské trhy míří nové vanadové redoxní průtočné baterie

Společnost Shanghai Electric Energy Storage Technology Co., Ltd. (dále jen “ Shanghai Electric „) oznámila dodávku vanadových redoxních průtočných baterií (VRFB), která jsou nyní na cestě do španělské Zaragozy pro komerční projekt skladování energie. Shanghai Electric tak vůbec poprvé dodává své VRFB evropskému partnerovi ve velkém rozsahu.

 

Zdroj: Shanghai Electric

Urychlení energetické transformace

Na základě dohody s místním partnerem ve Španělsku bude Shanghai Electric dodávat VRFB pro místní projekty obnovitelných zdrojů. Tato partnerská spolupráce je ukázkou tržní flexibility průtočných baterií společnosti Shanghai Electric i její schopnosti dodávat individuálně přizpůsobené produkty, které pomohou evropským zemím urychlit energetickou transformaci.

Společnost Shanghai Electric a španělští partneři zároveň jednají o návrhu více systémových projektů VRFB, které zahrnují dodávky standardních kontejnerových sestav a výrobků. Obě společnosti rovněž plánují spolupráci na výstavbě projektů v měřítku několika MW.

Technologie skladování energie je jedním z pilířů revoluce v oblasti obnovitelných zdrojů energie a hraje klíčovou roli při dosahování nízkouhlíkových cílů ve světě. Společnost Shanghai Electric je díky svým dlouhodobým výsledkům v oblasti vývoje technologií pro alternativní zdroje energie průkopníkem, který posouvá hranice bateriových řešení a stojí v čele inovací VRFB, které zvyšují spolehlivost, udržitelnost a cenovou dostupnost obnovitelných zdrojů energie.

Průlom v oblasti bateriových úložišť

V roce 2023 učinila společnost Shanghai Electric významný průlom v oblasti technologie bateriových úložišť, když uvedla na trh systém pro ukládání energie o výkonu 500 kW/3000 kWh, nové řešení, které představuje zásadní milník ve vývoji technologie vanadových redoxních průtočných baterií (VRFB).

Prostřednictvím modernizace tvaru, fungování a výkonu VRFB otevřela Shanghai Electric nové možnosti skladování energie z obnovitelných zdrojů a umožnila tak Číně i dalším zemím snížit závislost na fosilních palivech a přispět k čistší a udržitelnější budoucnosti.

Systém využívá vysoce výkonný zásobník o výkonu 65 kW, což je největší jednotlivý zásobník vyvinutý domácí čínskou energetickou společností. Baterie o výkonu 500 kW je vybavena konfigurací 4s2p, což z ní činí největší jednotlivý modul mezi průtokovými bateriemi s dlouhou životností v Číně.

Účinnost systému na straně stejnosměrného proudu přesahuje 85 %, přičemž celková energetická účinnost dosahuje 90 %, což snižuje náklady na elektřinu za kWh na 0,2 jüanu (0,028 dolaru).

Bezpečné řešení

Díky elektrolytu složenému z vody a anorganických solí je systém schopen pracovat při běžné teplotě a tlaku bez rizika nebezpečí vznícení nebo výbuchu a během své životnosti zvládne 20.000 nabíjecích a vybíjecích cyklů bez snížení kapacity.

VRFB představují vysoce výkonný systém pro dlouhodobé skladování energie v projektech větrných a fotovoltaických elektráren, přičemž jeho rozšiřitelná konstrukce pomáhá ušetřit 50 % záboru půdy. Modul VRFB je snadno přenosný, umožňuje rychlou instalaci a nasazení a je vhodný do míst s teplotním rozsahem od -30 do 60 stupňů Celsia i náročných klimatických podmínek.

Čínská technologie VRFB využívá technologii digitální zrcadlové (twin) vizualizace a provozu. Díky tomu je provozní stav systému přesně monitorován a optimalizován inteligentními algoritmy, které maximalizují ochranu baterií, což umožňuje inteligentní provoz a údržbu (smart O&M) a zajišťuje dlouhodobou spolehlivost výrobku.

V roce 2023 také společnosti Shanghai Electric a China Vanadium Energy Storage Technology společně zahájily výstavbu stanice pro skladování energie pomocí VRFB o výkonu 100 MW/600 MWh ve městě Paj-čcheng v provincii Ťi-lin. Shanghai Electric Energy Storage je připravena poskytovat ekologické, ekonomické a efektivní VRFB a integrovaná řešení, která pomohou dekarbonizovat místní ekonomiku a zároveň podpoří rozvoj nové energetiky v Ťi-linu