Ministr Síkela (MPO): Česko zaspalo ve výstavbě obnovitelných zdrojů energie a vodíku
Energetika a Green Deal jako priorita
Po nedávném nástupu do funkce si nový ministr průmyslu Síkela stanovil tři priority. Za svoji hlavní prioritu považuje energetiku, se kterou je těsně spojená Zelená dohoda.
Druhou prioritou je pro ministra podpora podnikání a exportu. V této oblasti hodlá Síkela rozvíjet takové ekonomické aktivity, které přispějí k modernizaci země.
„Vycházím z toho, že jedním z ukazatelů životní úrovně je výše HDP na obyvatele. Podpora bude směřována jednoduše – aby bylo HDP vyšší, potřebujeme co nejvíc výroby s vysokou přidanou hodnotou,“ informoval Síkela.
Třetí prioritou je pak naše evropské předsednictví tento rok, protože se rodí nová taxonomie energetických zdrojů. „A my přebíráme předsednictví po Francouzích, kteří mají kladný vztah k jaderné energetice, takže je tu prostor spolupracovat a prosadit naprosto zásadní věci,“ dodal Síkela.
Česko zaspalo v moderní energetice
„Doposud jsme hodně věcí zanedbali, zejména v obnovitelných zdrojích, v elektromobilitě, ale i v jádru. Prohospodařili jsme strašně moc času, Česko v energetice prostě zaspalo,“ uvedl v rozhovoru pro deník HN ministr Síkela.
Podle Síkely jsme zejména zanedbali vývoj jádra a obnovitelné zdroje. „Vodík, to je jeden z největších průšvihů, které mi moji předchůdci zanechali,“ zdůraznil Síkela
V minulém roce sice vznikla vodíková strategie, ale podle Síkely je toto téma velmi podceněné. Právě na vodík se hodlá Síkela v budoucnosti nejvíce zaměřit.
Minulý týden ministr Síkela jednal v Bruselu na Radě pro energetiku. Ministři členských států EU se zaměřili také na energetickou účinnost a vodíkovou ekonomiku.
„Podpora výzkumu a vývoje nízkouhlíkových technologií je jednou z priorit současné vlády,“ řekl v této souvislosti ministr Síkela. Ten je přesvědčený, že nyní je na unijní úrovni potřeba vytvořit vhodný legislativní rámec pro rozvoj výroby vodíku a vodíkových technologií, který se bude vhodně doplňovat se stávající plynárenskou infrastrukturou.
„Pokud jde o rozvoj celého vodíkového hospodářství, musíme mít na paměti rozdílný potenciál členských států pro výrobu plynů z obnovitelných zdrojů a rozvíjet trh směrem ke všem formám nízkouhlíkového vodíku bez ohledu na jeho barvu,“ uzavřel Síkela.