Ministr Hladík: Solární panel bude na každém domě

Solární panel má v budoucnu být na každém domě v Česku. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka je fotovoltaika nejen otázka úspor, ale především energetické soběstačnosti, bezpečnosti a ekologie. Ministr to uvedl v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny (HN).

 

Zdroj: KDÚ-ČSL

Obrovský potenciál

Letos od září resort životní ho prostředí spustil další kolo dotačního programu Nová zelené úsporám (NZÚ). Od září bylo do současnosti podáno  téměř 11 000 žádostí o dotace.

„Největší zájem je stále o fotovoltaiku, což se oproti minulosti nezměnilo. Potom jsou to tepelná čerpadla a pak teprve zateplení,“ řekl Hladík.

Potenciál nových zájemců o využití solární energie je podle v Česku stále obrovský. „Fotovoltaika na vlastní střechu je otázka soběstačnosti, bezpečnosti a dostupnosti elektrické energie. Dá se využívat nejen pro elektřinu, ale i pro ohřev teplé vody, pro nabíjení elektroauta, pro pohon chlazení nebo tepelného čerpadla. Naprosto přirozenou budoucností je, že fotovoltaiku v nějakém rozsahu bude mít každý dům,“ dodal Hladík.

Budoucnost je v samospotřebě

Podle ministra Hladíka je budoucnost fotovoltaiky především v samospotřebě. „Z dlouhodobého pohledu nebude výhodné elektřinu prodávat. Lidé to už začínají chápat a vnímají fotovoltaiku nejen v tom ekonomickém slova smyslu. Berou ji jako nástroj, který jim zajišťuje samozásobitelství, stabilitu a jistotu dostupnosti elektrické energie,“ zdůraznil Hladík.

Při výběru realizační firmy pro fotovoltaiku je nutné bedlivě zvažovat reference a řádně si nastavit smlouvu o dílo.

„Společně se Státním fondem životního prostředí a s Komorou obnovitelných zdrojů energie jsme vytvořili desatero, kterým se snažíme napomáhat tomu, aby si žadatelé tahle rizika uvědomovali a byli při výběru firem opatrní. Jakékoliv šmejdské praktiky a nekalé dodavatele samozřejmě odsuzuji. A také v tomto ohledu si myslím, že se nejen český dodavatelský trh výrazně zlepšil,“ uzavřel Hladík