Ministr Hladík: Na podzim chystáme nové dotace na fotovoltaiku z Modernizačního fondu

Co myslíte, že čeká českou energetiku v budoucnu a na co by se stát i firmy měly více zaměřit?  Na to se ptá ve svém komentáři na síti LinkedIn Petr Hladík, ministr životního prostředí. Ministr hodlá rozvoj OZE dále podporovat s tím, že již brzy oznámí nové dotace z Modernizačního fondu na FVE pro firmy.

Další informace k novým dotacím z Modernizačního fondu získáte na konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.

Zdroj: KDU- ČSL

Bez zelené energie to nepůjde

Podle Hladíka data jasně ukazují, že potřebujeme navýšit obnovitelné zdroje, pokud chceme konkurenceschopné české podniky a příznivé prostředí pro nadnárodní firmy.

„Globální korporace se postupně zavazují přejít stoprocentně na čistou elektřinu. To samé požadují i po svých dodavatelích, tedy i po českých firmách. Aktuální nabídka obnovitelných zdrojů je ale v Česku nižší než poptávka,“ říká Hladík.

Mnohé české firmu musí potvrzení o čisté elektřině nakupovat v zahraničí. To znamená, že přicházíme o pracovní místa a možnost snížit emise na našem území.

Ztráta konkurenceschopnosti

„Což je škoda, když na rozvoj obnovitelných zdrojů máme právě teď k dispozici evropské peníze. Můžeme je použít na to, aby nadnárodní firmy nemusely odcházet jinam a české podniky mohly zůstat součástí jejich dodavatelských řetězců,“ dodává Hladík-

V budoucnosti mají mít akcelerační zóny zásadní vliv na rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Česku. „Pomohou nám rychleji dohnat naše sousedy ve výstavbě obnovitelných zdrojů. Firmy mohou využít taky dotace z Operačního programu životního prostředí nebo od října i z Modernizačního fondu a investovat do vlastní fotovoltaiky, tepelného čerpadla a dalších opatření,“ uzavírá Hladík.

Další informace k novým dotacím z Modernizačního fondu získáte na konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.