Ministr Hladík: Do konce prázdnin budou známy teze nové energetické koncepce

Budoucnost české energetiky bude spojena s kombinací všech obnovitelných zdrojů a zemního plynu. Toto řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v nedávné debatě v pořadu České Televize (ČT).

Zdroj: EGD

Nová energetická koncepce

Ministři resortu průmyslu a životního prostředí společně pracují na nové energetické koncepci, jejíž kontury chtějí vládě představit do konce léta. Podle ministra Hladíky by se již za deset let mohlo Česko rozloučit s uhlím.  Je to mnohem dříve, než plánoval předchozí Babišův kabinet.

„Na energetické koncepci intenzivně pracujeme. Jedná se o tři dokumenty, které budeme společně s ministerstvem průmyslu a obchodu představovat vládě zhruba za 14 dní„, sdělil Petr Hladík.

Na základě nového národního klimaticko-energetického plánu vzniknou dva zásadní dokumenty, a to státní energetická koncepce a politika ochrany klimatu.

„Dá se očekávat, že budoucnost české energetiky bude kombinací výroby energie z jádra a obnovitelných zdrojů energie, to znamená fotovoltaiky, větru, tepelných čerpadel, ale také z vodíku, protože vodík se v rámci Evropské unie bude nejen vyrábět, ale také dovážet, tak jak dneska známe například dovoz zemního plynu,“ řekl Hladík.

Rychlejší konec uhlí

Ministr dále uvedl, že uhlí v České republice určitě postupně skončí, a dokonce je možné, že se tak stane i dříve než v roce 2033.

„Výroba energií je samozřejmě na volném trhu. Pokud tu tedy budou technologie, které vyrobí levnější elektrickou energii, budou logicky uhlí vytlačovat. Cestou budoucnosti je opravdu kombinace všech obnovitelných zdrojů a zemního plynu. Zemní plyn využijeme jako přechodové tranzitní palivo, než opravdu plnohodnotně rozvineme obnovitelné zdroje energie,“ vysvětlil Hladík.

Díky dotacím z Modernizačního fondu může Česko urychlit přechod energetiky na nové nízkoemisní zdroje podle Hladíka.

„Bez přechodu na nízkoemisní zdroje se může česká ekonomika stát nekonkurenceschopná v budoucnosti. Proto potřebujeme urychlit rozvoj výroby energie z čistých zdrojů,“ dodal Hladík.