Zeptejte se ministra: Kdy budou oznámeny nové dotace na fotovoltaiku?

Ministerstvo životního prostředí předloží vládě ke schválení národní klimaticko-energetický plán, podle nějž plánuje zvýšit současné užívání obnovitelných zdrojů až na 30 procent. Hlasovat by se mělo na vládě již tento týden. Pokud plán uspěje, vláda jej pošle ke schválení Evropské komisi.

Zdroj: MŽP

O další podpoře a budoucnosti fotovoltaiky můžete diskutovat s ministrem Petrem Hladíkem na konferenci Smart Energy Forum v Praze.

Obří boom fotovoltaiky

„U dvou zásadních obnovitelných zdrojů, to znamená solární energetiky a větrné energetiky, plánujeme podíl do roku 2030 zpětinásobit. Je to ambiciózní, ale reálný plán, který bude potřeba podpořit nejen finančními prostředky, ale především také úpravou legislativy,“ popisuje pro Český rozhlas Plus ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Budoucností české energetiky je podle plánu kombinace obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky. „Jsme průmyslovou zemí a chceme zůstat průmyslovou zemí. Potřebujeme ale výrazným způsobem navýšit množství zelené obnovitelné energie a zároveň výrazným způsobem zvýšit úspory,“ vysvětluje ministr.

Plán je podle ministra spoluprací a kompromisem mezi ministerstvem životního prostředí a ministerstvem průmyslu a obchodu.

A jeho podoba vychází z požadavků unijních cílů na ochranu klimatu. Dalším krokem po jeho schválení proto bude implementace závazků do Státní energetické koncepce.

Nové dotace

Ministr hodlá rozvoj OZE dále podporovat s tím, že již brzy oznámí nové dotace z Modernizačního fondu na FVE pro firmy.

Podle Hladíka data jasně ukazují, že potřebujeme navýšit obnovitelné zdroje, pokud chceme konkurenceschopné české podniky a příznivé prostředí pro nadnárodní firmy.

Mnohé české firmy nemají možnost nakupovat dostatek zelené energie v ČR. Proto musí potvrzení o čisté elektřině nakupovat v zahraničí. To podle Hladíka znamená, že přicházíme o pracovní místa a možnost snížit emise na našem území.

„Což je škoda, když na rozvoj obnovitelných zdrojů máme právě teď k dispozici evropské peníze. Můžeme je použít na to, aby nadnárodní firmy nemusely odcházet jinam a české podniky mohly zůstat součástí jejich dodavatelských řetězců,“ dodává Hladík.

V budoucnosti mají mít akcelerační zóny zásadní vliv na rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Česku.

„Pomohou nám rychleji dohnat naše sousedy ve výstavbě obnovitelných zdrojů. Firmy mohou využít taky dotace z Operačního programu životního prostředí nebo od října i z Modernizačního fondu a investovat do vlastní fotovoltaiky, tepelného čerpadla a dalších opatření,“ uzavírá Hladík.

O další podpoře a budoucnosti fotovoltaiky můžete diskutovat s ministrem Petrem Hladíkem na konferenci Smart Energy Forum v Praze.