Ministr Brabec: Do restrukturalizace energetiky budeme investovat 12 miliard eur do roku 2030

Na klimatickém summitu v New Yorku v pondělí vystoupily desítky světových vůdců. Vzhledem k citlivému tématu, kterým je omezování fosilních paliv, nicméně nehovořili například lídři zemí, jako je například Japonsko či Austrálie. Většina vyspělých zemí jako je Německu kvůli klimatickým problémům navýší opatření na rozvoj OZE.

Wikipedia


Nové plány na transformaci energetiky

Letošní setkání státníků z celého světa na mezinárodní klimatické konferenci OSN v New Yorku byloe zaměřeno na sdílení dobré praxe snižování emisí. Nejprogresivnější státy zde představil své plány s konkrétními kroky, které mají redukovat spotřebu uhlí a dalších fosilních pali

Generální tajemník OSN Guterres, který summit svolal, již předem vyzval představitele států, aby místo vzletných slov během projevů předložili ambiciózní plány transformace energetiky, dopravy, průmyslu i zemědělství.

Například Slovensko dostalo na klimatickém summitu prostor hned v pondělí. Slováci si dali za cíl, že do roku 2050 chtějí dosáhnout čisté klimatické nuly. Dle vyjádření Úřadu vlády by Česká republika měla dostat slovo až dnes ve středu.

Již v pondělí v newyorském sídle OSN premiér Andrej Babiš poukázal na to, že Česká republika plní své klimatické závazky. Naopak země, které sliby neplní, prostor ke stanovení dalších klimatických výzev dostaly.

Babiš rovněž poznamenal, že globální problém není jen o klimatu, ale že je mimo jiné potřeba dodržovat vodu v krajině či vysazovat stromy. Poznamenal, že Česko chce prozatím vysadit deset milionů stromů a výhledově až miliardy.

Odmítavě český premiér reagoval na možnost zřízení mezinárodního fondu na boj s klimatem, ze kterého by čerpaly chudší země, jak navrhují mimo jiné Indie nebo Čína. Podle Babiš v Česku musíme transformovat energetiku, investovat do jádra, vysadit až 18 miliard stromků, zadržovat vodu v krajině. 

12 miliard eur na restrukturalizaci energetiky

Také český ministr životního prostředí Richard Brabec považuje výsadbu stromů za úžasné adaptační opatření. „Stromy jsou nejlepší klimatizační jednotky, výrobci kyslíku a jímají oxid uhličitý,“ řekl Brabec. 
Brabec také v rozhovoru pro Lidové noviny (LN) uvedl, že v oblasti ochrany klimatu státu bude investovat do restrukturalizace energetiky přibližně 12 miliard eur do roku 2030. 

Podle Brabce v rámci úsilí o snížení emisí do roku 2050 má Česko připraveno konkrétní scénář s revolučními změnami.

„To třeba znamená, že na silnicích už nebude jezdit jediné auto na benzin či naftu, možná dokonce ani na CNG, protože to je samozřejmě také emisní zdroj. Všechno bude elektrifikováno, změní se zemědělství, průmysl, některé oblasti zcela zaniknou, protože samy o sobě prostě nemohou snížit emise CO2,“ dodal Brabec.

Mimo jiné to podle Brabce znamená konec uhelných elektráren a dalších energetických zdrojů využívajících fosilní paliva.