Lidovci ani v Senátu nenašli podporu na legislativní ukotvení akumulace energie

Ve středu Senátní hospodářský výbor jednomyslně podpořil vládní novelu zákona č. 458/2000 Sb., energetického zákona (NEZ), kterou 16. července schválila Poslanecká sněmovna. Cílem NEZ je zlepšit ochranu spotřebitelů na trhu s energiemi. V rámci NEZ se ve Sněmovně, ani v Senátu nezdařilo prosadit pozměňovací návrh na legislativní ukotvení akumulace energie.

Zdroj: Wikipedia

Omezení aktivit energošmejdů

NEZ je namířená proti takzvaným energošmejdům tím, že zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Schválit NZE beze změny doporučil dne10. srpna také senátní podvýbor pro energetiku a dopravu. Senát se jí má v plénu zabývat na schůzi v příštím týdnu.

Vládní NEZ zavádí zprostředkovatelskou činnost v energetice na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu jako nový druh podnikání. Registr zprostředkovatelů povede rovněž regulační úřad. Dosud platí, že dodavatelé energie musí mít pro svou činnost licenci Oprávnění bude ERÚ vydávat na pět let.

Spotřebitel bude mít podle vládní předlohy možnost v případě uzavření smlouvy distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory bez postihu vypovědět závazek ze smlouvy ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávek elektřiny nebo plynu. Stejné právo bude mít i při uzavření smlouvy prostřednictvím zprostředkovatele. Smlouva o dodávce elektřiny nebo plynu na dobu určitou s dobou dodávky přesahující 36 měsíců se po uplynutí této doby bude považovat za smlouvu na dobu neurčitou.

Neúspěšné lobby

Čeští poslanci mohli odstranit alespoň část bariér rozvoje akumulace v Česku, když v rámci projednávali, ale neúspěšně, návrh na její legislativní ukotvení. Návrh poslance Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na zavedení licence pro baterie a další druhy ukládání elektřiny však podpořili poslanci a poslankyně koalic SPOLU a Pirátů a STAN, při hlasování o NEZ ve třetím čtení návrh většina poslanců nepodpořila.

Lidovci se změny pokusili navrhnout znovu tento týden, a to prostřednictvím Senátu. Jejich snahy ve výborech Senátu však byla neúspěšná.

Postoj vlády dlouhodobě kritizují Lidovci. „Tato vláda v čele s panem premiérem Babišem a panem vicepremiérem Havlíčkem jezdí po republice i v zahraničí a ohání se heslem The Country for the Future. Nedávno se ukázalo, že je to pouhé PR,“ doplnil lidovecký předseda Jurečka, který oblasti předložil celou řadu návrhů, které se zabývají obnovitelnými zdroji a moderní energetikou.

Cílem návrhů Jurečky bylo využít příležitosti a udělat z České republiky soběstačnou zemi v oblasti energetiky, ulevit domácnostem a připravit naši legislativu tak, aby se neopakovaly některé neduhy z minulosti. Bohužel tato iniciativa ani v Senátu dosud nenašla podporu.