Liberecký kraj chystá obří investice do střešních i pozemních solárních elektráren
Investice do solárů
Nová fotovoltaická elektrárna vyroste na budově D v sousedství krajského sídla Liberci. Bývalá budova dílen VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) prošla před čtyřmi lety nákladnou rekonstrukcí a nyní na její střeše bude instalována nová solární elektrárna o výkonu 93,6 kilowattu (kW).
Projekt téměř za 3,6 milionu korun bude dokončen v polovině května. Celý projekt vznikne s podporou dotace z Operačního programu Životní prostředí, kde město Liberec podalo žádost.
Další solární elektrárna se bude stavět na střeše Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou s instalovaným výkonem zhruba třetinovým – 30,4 kW za 1,3 milionu korun. Celkem se má do konce letošního roku v Jablonci dokončit 11 nových fotovoltaik.
Elektrárny budou nejen na starých budovách, počítá se s nimi také u novostaveb, solární panely tak budou třeba na střeše nové základny záchranné služby, kterou dokončují stavbaři v Hrádku nad Nisou.Ještě letos by fotovoltaické panely zhruba za 14,5 milionu korun měly dostat například i Střední odborná škola v Liberci nebo Střední průmyslová škola technická v Jablonci.
Zacíleno na energetickou soběstačnost
„Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací, fotovoltaiky jsou budoucností v energetice,“ řekl hejtmanův náměstek Miklík.
Liberec na instalaci deseti solárních elektráren získal dotaci 17 milionů z programu Modernizačního fondu ministerstva životního prostředí. Solární panely budou na střechách divadla F. X. Šaldy, Domova seniorů ve Františkově, nového bytového domu Na Žižkově a na školních budovách na sídlišti Broumovská a ve čtvrtích Rochlice a Ruprechtice. Deset fotovoltaických elektráren by ročně mělo vyrobit kolem 1000 megawatthodin elektrické energie, díky čemuž by město mělo ročně ušetřit při současných cenách za elektřinu zhruba 3,5 milionu korun.
Další projekty fotovoltaických elektráren proto podle něj kraj připravuje. U 14 projektů už kraj podal žádosti o připojení k distribuční síti, patří k nim třeba plánované elektrárny na střechách Muzea Českého ráje v Turnově nebo Léčebny respiračních nemocí Cvikov, u dalších čtyř objektů nechává posoudit statiku.
Obří projekt v Ralsku
Největším projektem, který Liberecký kraj připravuje, je výstavba pozemní solární elektrárny na letišti Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko. V největší variantě počítá s instalovaným výkonem bezmála 104 megawattu, což podle odhadů přijde na tři miliardy korun.
Liberecký kraj vidí v solární elektrárně v Ralsku možnost energetické soběstačnosti a zajištění energie pro všechny budovy, které vlastní. Náklady na případnou sluneční elektrárnu se odhadují kolem dvou miliard korun. Výstavbu slunečních panelů by ovšem neměl hradit kraj, ale jiný investor.
„Předběžné tržní konzultace se chýlí k závěru, ty informace jsou pro nás užitečné, protože víme, že je ten projekt realizovatelný v kombinaci volnočasových aktivit, turistiky, sportovního létání a fotovoltaiky. Stále ale jednáme o připojení do distribuční soustavy, které je klíčové,“ dodal Miklík.