Lex Solar: Ministr Havlíček podpořil návrhy senátorů. Rozhodnutí ve Sněmovně padne dnes

Dnes od 9:00 pokračují poslanci v projednávání „Lex Solar“, nebo-li novely zákona o podporovaných zdrojích energie. Včera Sněmovna na poslední schůzi před volbami schválila senátní úpravy novely energetického zákona, která má rozšířit ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků.

Zdroj: vlastní

Havlíčkova podpora aktuálním změnám

Včera poslanci opět diskutovali zejména záležitost IRR jako měřítko pro překompenzaci pro FVE z doby boomu před 10 lety a aukce pro soláry. Debata v rozpravě byla poměrně dlouhá, a proto se jednání přerušilo s tím, že bude dnes pokračovat od 9:00 v rámci řádné poslední schůze Sněmovny.

Poslanci včera hledali kompromis ve věci IRR, který se již těžce rodí několik měsíců. Senát navrhuje 8,4-10,6 % pro schválení IRR ve Sněmovně.

Senátní vratka novely je fér, poněvadž dává všem, co investovali do fotovoltaiky, možnost se nadechnout a fungovat rozumně dále. Současně dělá tlustou čáru za minulostí, kdy se nezvládla uregulovat podpora, což nás bude ještě stát desítky miliard,“ řekl včera v rozpravě k Lex Solar ministr Havlíček.

„Současně novela umožní žádoucí podporu pro české teplárenství, které je klíčovou oblasti české energetiky. Musíme tak zabezpečit zásobování teplem pro 4,5 milionů českých domácnosti,“ dodal Havlíček.

Kladivo na energošmejdy

Sněmovna včera schválila senátní úpravy novely energetického zákona (NEZ), která má rozšířit ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o změnách ceny. Dolní komora o tom rozhodla navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu, že změna může znamenat zdražení energií.

NEZ proti takzvaným energošmejdům, zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu.

Zprostředkovatelskou licenci podle sněmovní verze nemusely mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé. Senátní verze, jejíž přijetí podpořil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), zavádí povinnost mít licenci i pro tyto firmy.