Lex Solar: Jaké dopady bude mít novela Zákona o POZE na solární byznys?
Na výše uvedené dotazy získáte odpovědi od předních právního experta Pavla Douchy (partner AK DouchaŠikola Advokáti), který vystoupí na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.
Dvojitý úder na solár
V září Poslanecká sněmovna schválila NZPOZE, která bude mít zásadní dopady na provozovatele solárních, větrných a vodních elektráren, provozovatelů bioplynových stanic a zařízení na energetické využití biomasy. V napínavé parlamentní bitvě vyfasovali „dvojitý úder“ provozovatelé FVE – nejenže mají nejnižší povolenou míru zisku (IRR ve výši 8,4 procenta) za celou dobu životnosti projektu, ale navíc jsou povinni platit solární daň.
FVE z roku 2009 dosud nepodléhaly odvodu solární daně. Podle schválené NZPOZE budou od ledna 2021 nově na tyto FVE uvalen odvod u výkupní ceny ve výši 10 procent, u zeleného bonusu dokonce 11 procent. FVE uvedeným do provozu v roce 2010 vzroste solární daň na 20 a 21 procent ze současných 10 procent.
Výrazný dopad na ekonomiku FVE, malé úspory pro stát
Pokles hodnoty portfolia FVE o čtyři miliony eur, tedy o zhruba 100 milionů korun. Na úrovni provozního zisku před odpisy (EBITDA) má být dopad na úrovni jednoho milionu eur. Takový dopad bude mít zvýšení solární srážkové daně a zavedení kontrol překompenzace na společnost Photon Energy po nabytí účinnosti NZPOZE od ledna 2021. Největší ztráty bude mít Fond obnovitelných zdrojů ČEZ, který kvůli novele ročně přijde na tržbách až o 300 milionů Kč.
Velkou neznámou zatím zůstává samotná realizace prověrky překompenzace, neboť MPO zatím nedokončilo předběžné šetření. Další postup určí nová vláda. Řada FVE měla v minulosti IRR rozhodně nad 12%, takže nastavený práh kontroly ve výši 8,4 procenta pro ně může být velkou hrozbou.
Státu by kontrola překompenzace mohla ušetřit miliardy korun na vyplacenou podporu. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) uvedl, že kvůli navýšení solární daně přijde do státního rozpočtu o čtyři až pět miliard korun více než v minulosti. K tomu by stát ušetřil jednu až dvě miliardy korun v rámci IRR. S ohledem na celkové plánované výdaje státu pro rok 2022 ve výši přes 1,3 bilionů Kč, je několik miliard od solárníků zcela zanedbatelná suma.
Co nové aukce na soláry?
Poslanci nakonec kývli na aukce pro nové FVE nad 1 MWp a zelený bonus pro menší FVE. Aukce jsou nyní nejvyužívanějším systémem provozní podpory pro nové solární projekty. Fungují na principu soutěže o podporu mezi účastníky, kteří mají zájem o výstavbu nových fotovoltaických elektráren. Získají ji ti s nejnižší nabídkou ceny.
Z dobře informovaného zdroje víme, že aukce se nyní intenzívně připravují na MPO, kde se pro ně chystá speciální vyhláška. Spuštění aukcí nicméně bude v kompetenci nové vlády, která se nyní po volbách teprve rodí.
Zavedení aukcí pro nové FVE rozhodně umožní jejich větší rozvoj. Nicméně, řada investoru v Německu či Polsku již raději do FVE investuje mimo aukční mechanismus na bázi PPA smluv. Zda-li se tento trend prosadí v Česku, to zatím zůstává nezodpovězenou otázkou.
Každopádně letos velkou PPA na dodávku zelené energie uzavřela mladoboleslavská Škoda-Auto a podobný kontrakt chystá i na dodávku elektřiny ze solárů na svých střechách. Letos na podzim se zde dokončuje největší střešní FVE o výkonu až 2,5 MWp, kterou zafinancuje dodavatel, který jí bude pro Škodovku provozovat po dobu 20 let a dodávat jí solární energii.
Solární projekty mohou získat podporu jinde − třeba z Modernizačního fondu nebo Národního plánu obnovy, kde je na ně určeno několik miliard.
O dopadech NZPOZE na solární byznys můžete diskutovat s právním expertem Pavlem Douchou (partner AK DouchaŠikola Advokáti), který vystoupí na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.