Kvůli solárům jsem málem zbankrotoval  

Rok 2015 přinesl největší krizi ve fotovoltaice v Česku. Trh nových fotovoltaických elektráren (FVE) přestal téměř existovat a Česko s 1 MWp nového instalovaného výkonu tehdy zmizelo zcela z fotovoltaické mapy Evropy. Jako provozovatel webu SolarniNovinky.cz jsem přišel v roce 2015 o 99% příjmů z inzerce a čelil reálné hrozbě bankrotu. Mohl jsem jít na pracovní úřad a nechat se po dvaceti letech podnikání zaměstnat. 

Foto: Jaroslav Dorda, organizátor Smart Energy Forum

Ale já jsem raději zariskoval. 

Od roku 2012 jsem jezdil každý rok na konferenci do Düsseldorfu v Německu a snil jsme o tom uspořádat podobnou akci u nás. 

Zároveň jsem věřil, že situace na trhu FVE se u nás změní, protože celý obor má ohromný potenciál díky vývoji akumulace. 

A tak jsem se rozhodl investovat poslední úspory a volný kapitál v řádu dvěstětisíc Kč do uspořádání úplně prvního ročníku české konference pro profesionály z oboru fotovoltaiky: Smart Energy Forum (SEF). 

Na počátku září 2015 jsem spustil z posledních úspor skromnou reklamní kampaň na svém webu “Solární novinky” a doufal, že kvalitní obsah a řečníci na SEF brzy zaplní sál s kapacitou 80 lidí v Hotelu STEP v Praze. 

Po 3 týdnech se na konferenci přihlásili pouze cca 3-4 zájemci a akce byla zralá na „odpis“.  

Pocházím z Beskyd, kde jsou lidé nejen pracovití, ale „zarputilí“, rozhodl jsem se to nevzdat. Vytrval jsem v kampani na SEF, objednal z posledních dostupných peněz ještě inzerci na TZB-INFO a osud konference SEF svěřil „tomu nahoře“- ať se o to postará, jak nejlépe uzná za vhodné. 

Zhruba 10 dní před konáním konference SEF už sál s kapacitou 80 míst nestačil. Na konferenci se přihlásilo přes 180 účastníků a akci jsme museli přesunout do vedlejšího volného sálu s foyer. 

K tomu ještě den před konáním konference volná místa ve foyer zcela živelné obsadilo 7 firem, kterým jsem bezplatně umožnil vystavovat panely a střídače. 

Tak se zrodila, zcela nechtěně, výstava SEF spolu s konferencí o akumulaci. Akce měla velký úspěch a zapustila dobré kořeny. Díky své zarputilosti jsem SEF dokázal udržet v chodu i během Covidu, kdy jsme v roce 2020 přešli do online podoby a v listopadu 2021 se vrátili úspěšně zpět do živé podoby. 

Letos SEF oslaví ve dnech 17.18. října 2023 v prostorách O2 universum 9. výročí. 

Tento rok jsme se expo SEF rozrostlo do 2 pater v O2 universum, kde se na ploše 8500 m2 představí více než 71 vystavujících firem z ČR, Slovenska, Polska, Německa a nově i z Izraele a Číny. 

Součástí SEFu bude tradičně i velmi kvalitní konference, kde potkáte špičkové experty na fotovoltaiku a čeká vás i řada otevřených workshopů.  

Podívejte se, co všechno můžete vidět a zažít během SEF na tomto odkazu