Konec uhelné energetiky v Rakousku se stal realitou. Budoucnost patří obnovitelným zdrojům

Rakousko minulý týden uzavřelo poslední uhelnou elektrárnu v zemi. Stalo se tak osmým státem v Evropské unii, který skoncoval se spalováním uhlí. Budoucnost energetiky u našich jižních sousedu bude spjata s rozvojem obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Konec fosilní energetiky do roku 2030

 

V Rakousku v současnosti vyrábí „fosilní elektřinu“ 12 plynových a ropných elektráren. Jejich podíl na energetickém mixu země stále dosahuje až 25 %. Nicméně, nová vládní koalice ve Vídni má v plánu ukončit do roku 2030 užívání všech fosilních paliv pro výrobu energie a dosáhnout tak uhlíkové neutrality.

 

Pokud se jedná o uhlíkovou neutralitu pak má Rakousko o 10 let rychlejší ambice, než jsou v současnosti stanovené cíle pro EU ze strany Evropské komise. Jedním z opatření, kterými chce vláda redukovat spotřebu fosilních paliv, je podpora solární energetiky.

 

Do roku 2030 měly tedy uzavřít i plynové elektrárny, poté bude alpská země vyrábět veškerou energii z obnovitelných zdrojů. Rakousko také usiluje o celoevropský odklon od jaderné energetiky. 

 

Až 200 000 nových pracovních míst

Podle rakouské fotovoltaické asociace (PV Austria) je žádoucí pro dosažení energetické proměny země během následujících deseti let instalovat až 14 gigawattů solárních elektráren. Za tímto účelem v lednu země představila ambiciózní plán na stavbu až 1 milionů střešních solárních elektráren.

 

Díky dynamickému rozvoji sektoru fotovoltaiky má do roku 2030 podle rakouské pobočky Greenpeace vzniknout až 200 tisíc pracovních míst. V rámci nových dotací ve výši 36 milionů eur obdrží letos rakouské domácnosti výrazný příspěvek na výstavbu nových střešních solárních elektráren. Jeho výše dosáhne 250 eur na kWp pro fotovoltaiku a 200 eur na instalaci domácích bateriových systémů.

 

Dalšímu rozvoji fotovoltaiky by právě podle PV Austria pomohlo zjednodušení podmínek při připojování nových zdrojů. Za tímto účelem rakouská vláda již v květnu představí balíček nových legislativních opatření.