Je Green Deal příčinou, nebo řešením zvyšování cen energie?

„Na svém twitteru jsem sepsal pár postřehů k rostoucím cenám energie a tomu, jak někteří politici na první dobrou hážou vinu na evropský Green Deal a zvyšování cen emisních povolenek, „říká Petr Holub, expert ze společnosti ze společnosti Budovy21.

O novinkách  v oblasti úspor a zelených technologiích se můžete inspirovat na  konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze. 

Zdroj: EGD

Co je příčinou zdražení energie?

Minulý měsíc se staly dvě věci. Vyletěly ceny obchodované energie. A Komise ohlásila doporučení pro #EE1st (Energy Efficiency First). Je druhé příčinou prvního, nebo naopak může pomoci? Mé drobné postřehy k tomu:

Nejsem analytik pro trh s komoditami. Ale shoda je, že nastal souběh několika událostí na trhu. LNG tankery obeplouvají Evropu do jihovýchodní Asie, odklon od uhlí (nejen v EU) tlačí cenu plynu, a do toho Putin přiškrtil kohoutky, aby zatlačil na Nord Stream 2. Podrobně třeba tady.

Řešení existuje

Zvyšování energetické účinnosti a místní výroba z obnovitelných zdrojů tlak na cenu energie naopak snižuje a zvyšuje odolnost vůči volatilitě trhu. To je základní ekonomická závislost. Kdo už nějaké opatření provedl, je na tom lépe.

Rodiče v roce 2011 platili za vytápění a teplou vodu 60 tisíc ročně, dnes by to bylo víc. Investice do kvalitní renovace na téměř pasivní standard snížila dnešní platby na 8 tisíc ročně. Teď je jim trochu jedno, jestli se cena zvedne o 20 %, nebo o 50 %.

#EE1st tedy může pomoct. Co to vlastně znamená? Podívat se, jestli nemůžu snížit spotřebu, než budu modernizovat zdroj. Na úrovni jedné budovy, na úrovni města, na úrovni státu.

Třeba investice do nových teplárenských zdrojů z Modernizačního fondu by tedy měly být podmíněny analýzou scénářů budoucí spotřeby a její hustoty pro danou lokalitu. Nevyplatí se budovy kvalitně zrenovovat a soustavu decentralizovat?

Pro sociálně slabé by pak měla být možnost získat investiční složku sociálních dávek. Pokud by MPSV této skupině pomohlo připravit projekt, získat dotaci z #NováZelenáÚsporám a tu navýšilo, tak by si ušetřilo budoucí měsíční dávky.

Nárůst ceny na trzích se neprojeví domácnostem hned. Většina z nich má cenu zafixovanou. Některým bude třeba krátkodobě vypomoci, ale dlouhodobým řešením je přesun od volatilních cen fosilních paliv ke snižování spotřeby a místním OZE.

Navíc jde o převod prostředků z provozních výdajů, které odplynou z ekonomiky rychle pryč, do investic, které zvyšují hodnotu třeba budov a mají výrazné multiplikační efekty na makroekonomické veličiny.

Autor: Petr Holub, expert ze společnosti Budovy21

O novinkách  v oblasti úspor a zelených technologiích se můžete inspirovat na  konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.