IRENA: Instalovaná kapacity solární energetiky ve světě atakuje magickou hranici 600 GW

Podle aktuální studie podle Mezinárodní agentury pro energii z obnovitelných zdrojů (IRENA) se instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren (FVE) ve světě přiblížila magické hodnotě 600 GW na konci minulého roku. Třetina z instalovaného výkonu v solární energetice se nachází na největším světovém trhu v Číně.

Zdroj: Conergy

Zdroj: Conergy

 

Fotovoltaika je preferovanou technologií

 

V roce 2019 se ve světě instalovalo 176 GW nových obnovitelných zdrojů energie. (OZE), přičemž fotovoltaika přestavovala téměř 70 % všech nově instalovaných zdrojů ve světě. Celkově je podle analytiků IRENA ve světě instalováno 2564 GW v OZE. Nejvyšší podíl připadá na vodní elektrárny (1311 GW), na větrné elektrárny (623 GW) a solární elektrárny (584 GW)

 

Jak uvádí IRENA ve své poslední studii, přírůstek nově instalované globální kapacity ve fotovoltaice dosáhl v roce 2019 výkonu ve výši 97,1 GW. Celkově instalovaný výkon solární energetiky ve světě dosáhl 583,5 GW.

 

Vůbec nejvyšším instalovaným výkonem v solární energetice nyní disponuje Čína (cca 200 GW), Japonsko (62 GW) a USA (61 GW). V Evropě je lídrem ve fotovoltaice Německo (50 GW), následováno Itálii (21 GW), Velkou Británii (13 GW), Francii (10 GW) a Španělskem (8,6 GW).

 

Nejrychleji rostoucí solární trhy

 

Čína v roce 2019 znovu potvrdila své prvenství na trhu nových fotovoltaických instalací (30 GW). K dalším předním světovým fotovoltaickým trhům loni patřily USA, Japonsko, Indie. V Evropě se loni ve fotovoltaice nejvíce dařilo trhům v Německu, Španělsku a na Ukrajině.

 

Podle generálního ředitele IRENA Francesco La Camery se ve studii využily oficiálně dostupná data z oficiálních národních statistik jednotlivých zemí. „Díky tomu, že obnovitelné zdroje loni představovaly většinu přírůstku všech zdrojů energie, lze jasně dokázat jejich úspěch na probíhající energetické transformaci ve světě,“ prohlásil La Camera.

 

S ohledem na současnou situaci, kdy řady nových projektů v sektoru OZE byla dočasně pozastavena kvůli opatřením proti šíření koronaviru, La Camera sdělil, že pandemie se nesmí stát důvodem k zastavení energetické proměny světa směrem k nízkouhlíkovým technologiím.