Intersolar (3.): Výroba zeleného vodíku ze Slunce se stává realitou

Největší světový výrobce fotovoltaických panelů, společnost LONGI na veletrhu Intersolar ve svém stánku prezentovala komerční řešení pro výrobu zeleného vodíku pomocí solární energie. Jedná se o elektrolyzér LHy-A1000, jenž bude použit pro výrobu 10 000 tun zeleného vodíku ročně na největším světovém projektu svého druhu v Číně.

Zdroj: LONGi

Ve dnech 11. – 13. května 2022 proběhl v Mnichově největší veletrh Intersolar, který je věnován moderní energetice, a zejména fotovoltaice. V našem seriálu reportáží Vám přinášíme aktuální produktové novinky a informace ze „zákulisí“ veletrhu Intersolar.  V prvním dílu našeho seriálu jsme Vám představili optímální řešení pro nabíjení elektromobilů pomocí solární energie. Ve druhém dílu našeho seriálu jsme Vás informovali o nové domácí baterii společnosti VARTA.

Vysoký výkon

Maximální výrobu zeleného vodíku v plynném skupenství pomocí elektrolyzéru LHy-A1000 může dosáhnout až 1500 Nm³/h. Zařízení splňuje nejvyšší standardy energetické účinnosti.

V komerčním provozu elektrolyzér LHy-A1000 efektivně snižuje náklady na výrobu zeleného vodíku. Předností zařízení je snadné ovládání pomocí jednoho tlačítka start/stop. Zařízení nabízí možnost automatického vypnutí, což zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti. Podle sdělení výrobce je životnost zařízení až 200 000 hodin.Největší uplatnění nalezne elektrolyzér v petrochemickém, chemickém, energetickém průmyslu, v odvětví hutnictví železa a oceli a také v dopravě.

Největší projekt na světě

Společnost LONGi uspěla letos v tendru na dodávku elektrolyzéru LHy-A1000 pro projekt Sinopec Green Hydrogen Demonstration Project (SGHDP). V rámci tohoto projektu společnost dodá velkokapacitní elektrolyzér, který zajistí výrobu více než 10 000 tun zeleného vodíku ročně. V současnosti se jedná o největší světový projekt na výrobu zeleného vodíku

V rámci projektu SGHDP v společnost LONGi postaví novou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 300 MW a zařízení na výrobu zeleného vodíku. Obojí ročně vyrobí 6,2 TWh zelené elektřiny a 20 000 zeleného vodíku.

Cílem společnosti je dokončit projekt SGHDP v červnu roku 2023. Tento projekt umožní čínské energetické společnosti  China Oil & Gas industry snížit emise a dosáhnout dekarbonizačních cílů.

Li Zhenguo, zakladatel a prezident společnosti LONGi řekl, že zařízení na výrobu zeleného vodíku pomocí elektrolýzy je spolehlivé, bezpečné a vysoce efektivní. V blízké budoucnosti hodlá společnost zvyšovat investice do výzkumu a vývoje s cílem podpořit technologické a produktové inovace. Díky výstavbě digitálních a inteligentních továren dosáhne kapacita elektrolyzérů společnosti LONGi do konce roku 2022 až 1,5 GW a do konce roku 2025 až 5 GW.