Intersolar (1.): Prestižní ocenění za efektivní nabíjení elektromobilů ze solární energie získal Fronius Wattpilot

Rakouská společnost Fronius získala na veletrhu Intersolar prestižní ocenění E-AWARD za přínos v oblasti chytrých řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Zařízení Fronius Wattpilot představuje inteligentní nabíjecí řešení, které každému řidiči elektromobilu zajišťuje maximální nezávislost a umožňuje mu nabíjet elektromobil pomocí solární energie vždy s nejnižšími možnými náklady.

Zdroj: Fronius

Ve dnech 11. – 13. května 2022 probíhá v Mnichově největší veletrh Intersolar, který je věnovám solární energetice. V našem seriálu reportáží Vám přinášíme aktuální produktové novinky a informace ze „zákulisí“ veletrhu Intersolar.

Snadné ovládání a instalace

Wattpilot se velmi snadno instaluje a je jedním z mála výrobků na trhu, které dokážou automaticky přepínat mezi jednofázovým a třífázovým nabíjením FV přebytky a získat tak z fotovoltaického systému maximum energie.

„Fronius Wattpilot je inteligentní nabíjecí řešení, které každému řidiči elektromobilu zajišťuje maximální nezávislost a umožňuje mu nabíjet vždy s nejnižšími možnými náklady,“ vysvětluje Martin Hackl, globální ředitel divize Solar Energy ve společnosti Fronius International GmbH.

Doporučuje se, aby řidiči elektromobilů, kteří ještě nevlastní fotovoltaický systém, už dnes dbali na správné řešení nabíjení, protože ne každý přístroj lze inteligentně provozovat v kombinaci  s fotovoltaickým systémem. „

Pomocí aplikace Solar.wattpilot je možné toto řešení nabíjení snadno uvést do provozu i obsluhovat. Uživatel navíc získává vizuální přehled stavu nabíjení. Aplikace funguje v systému IOS a Android a je jediným uživatelským rozhraním, které je potřeba pro snadné a přehledné ovládání všech funkcí.

Maximální využití solární energie

Velmi výhodné je nabíjení elektromobilu s využitím variabilního tarifu za elektřinu. Tento tarif se řídí aktuálními cenami na burze a s minimální přirážkou se převádí přímo na zákazníka.

Prostřednictvím aplikace Solar.wattpilot může zákazník snadno určit, do jaké maximální částky chce elektromobil nabít. Vedle variabilního tarifu existují ještě dvě další možnosti, díky kterým lze tankovat co nejvýhodněji: režim nabíjení Next Trip a možnost nabíjet pouze FV přebytky.

Řešení nabíjení zajišťuje optimalizaci provozu. Když je k dispozici hodně solární energie, dobíjí se hodně, když je energie málo, dobíjí se méně. Fronius Wattpilot dokáže optimálně zhodnotit FV přebytky a provádí regulaci v 1ampérových krocích až do maximálního nabíjecího výkonu. Takže maximum solární energie skončí v elektromobilu.

Fronius Wattpilot jako jeden z mála výrobků na trhu dokáže přepínat mezi jednofázovým a třífázovým nabíjením. To znamená, že se využije celý FV přebytek: 1,38 kW až 22 kW.  Nabíjení probíhá v ampérových krocích a přepínání mezi jednofázovým a třífázovým nabíjením je plně automatické. Na rozdíl od běžných řešení se tak lze vyhnout krátkodobému drahému špičkovému zatížení.

Inteligentní režimy nabíjení pro každou situaci

Wattpilot je navíc vybaven dvěma různými režimy nabíjení, Eco a Next Trip. Podle aktuální situace se elektromobil nabije velmi levně, nebo cíleně požadovaným množstvím energie na další plánovanou cestu.

Režim Eco je ideální pro vlastníky fotovoltaických systémů, protože kombinuje nabíjení FV přebytky s variabilním tarifem za elektřinu. Režim Next Trip se používá pro nabití vozu na konkrétní trasu. Tím se zajistí, že se natankuje minimálně tolik energie, kolik je pro další cestu potřeba, a to nejvýhodnějším dostupným proudem.