Ikona českého fotovoltaického průmyslu v úpadku

Zlínská společnost NWT patřila v letech solárního boomu před 12 lety k největším hráčům na českém trhu. Firmě se tehdy velmi dařilo – postavilo přes 200 MWp solárních elektráren, provozovala vlastní elektrárny a poskytovala servis svým klientům. Nyní je vše jinak, NWT se dostala nedávno do vážných finančních problémů a vyhlásila na sebe minulý týden insolvenční návrh.


Zdroj: NWT a.s.

Soud schválili úpadek

Zlínská společnost NWT na sebe u Krajského soudu v Brně podala insolvenční návrh. Následně brněnský krajský soud vyhlásil ve čtvrtek úpadek společnosti NWT z Hulína na Kroměřížsku. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku.

NWT má dluhy ve výši 460 milionů korun, registruje je u zhruba padesáti věřitelů. NWT, které mimo jiné patří mezi ICT dodavatele a provozovatele datového centra Silo, chce sehnat nového investora a uskutečnit restrukturalizaci. Zlínský podnik měl loni tržby přesahující tři miliardy korun a zisk necelých 37 milionů.

NWT problémy svádí na ceny energií, přičemž právě energetika patří mezi pilíře podnikání celé skupiny. „Společnost NWT působí na trhu od roku 1992 a doposud fungovala úspěšně. Do platební neschopnosti se společnost dostala kvůli krizi na evropském energetickém trhu, kdy důsledkem válečného konfliktu na Ukrajině. Enormní nárůst ceny plynu v tak krátkém čase přivedl společnost NWT a.s. do ekonomických potíží a stávající situace, kdy společnost ekonomické ztráty vykrývala z vlastních zdrojů, je nadále neudržitelná,” informuje firma na svém webu.

Obří dluhy

NWT má podle insolvenčního návrhu přes padesát věřitelů s celkovými dluhy 460 milionů korun. Z toho 230 milionů tvoří zajištěné závazky. Jedním z největších věřitelů je pak Raiffeisenbank.

NWT dluží například přes 9,1 milionů korun stavební společnosti Spro stavby za výstavbu haly pro balící linku v podniku Agro Maryša SE, téměř 29 tisíc eur (709 tisíc Kč) za dodávky elektřiny innogy Energie, přes 46 tisíc eur (1,1 milionu korun) německé společnosti WINAICO Deutschland GmbH za dodávky zboží a přes 433 tisíc korun firmě AT Computers za dodávku výpočetní techniky.

Ještě letos v červnu získala skupina manželů Vítkových už podruhé ocenění za firemní řízení – Czech Best Managed Companies, udělované mezinárodní poradenskou společnost Deloitte.

Nový strategický investor?

Vedení firmy v tiskové zprávě uvedlo, že NWT aktuálně jedná se strategickými investory o jejich možném vstupu do skupiny. Firma splňuje podmínky pro řešení úpadku reorganizací. S kolika investory NWT v současnosti jedná, nechtěla společnost komentovat.

„I po podání insolvenčního návrhu bude NWT a. s. nadále provozovat svou podnikatelskou činnost v souladu s právními předpisy a plnit smlouvy i ujednání se zákazníky a dodavateli dle právních předpisů. Většina zákazníků nebude podáním insolvenčního návrhu nijak dotčena,“ tvrdí zástupci společnosti v tiskové zprávě.