IKEA sází na kvalitní fotovoltaické panely „Made-in Europe“

Švédský nábytkářský gigant IKEA se dohodl se švýcarskou společností Meyer Burger na nákupu fotovoltaických panelů s využitím nejmodernější technologie HJT. Tyto panely začne Meyer Burger ve svém nové továrně v USA s roční kapacitou 2 GW.

Zdroj: IKEA

Dlouhodobá spolupráce

Mateřská společnost IKEA, Ingka Investments, uzavřela se švýcarským výrobcem fotovoltaických panelů čtyřletou smlouvu o dodávkách solárních panelů vyráběných v americkém závodě Meyer Burger v letech 2025 až 2029. Tento kontraktu umožní navýšit výrobní kapacitu továrny z 1,6 na 2 GW panelů ročně.

Společnost Ingka Investments se ve smlouvě zavázala, že na výrobu a dodávky panelů poskytne významnou roční zálohu, která společnosti Meyer Burger umožní pořídit a financovat nákup nových výrobních linek a surovin, které jsou potřebné  pro výrobu solárních panelů.

„Jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat s mateřskou společností IKEA, která nás prostřednictvím nové smlouvy podpoří v rychlém náběhu naší výroby v USA,“ uvedl Daniel Menzel, provozní ředitel společnosti Meyer Burger. Kromě nového závodu v USA vyrábí Meyer Burger solární panely ve dvou továrnách v Německu.

Nejvyšší kvalita pro domácností

IKEA je velmi aktivní v oblasti fotovoltaiky. Například ve Švédsku prodává své vlastní síti solární panely pod značkou „Solstråle“. Služba Solstråle je nabízena ve formě kompletní nabídky realizace střešní fotovoltaické elektrárny na klíč. 

Kromě Švédska tuto službu společnost podobnou službu pod značkou IKEA Home Solar nabízí  také  ve Francii, USA, Austrálii, Itálii, Německu, Švýcarsku, Belgii, Polsku a Velké Británii.

Na rozdíl od většiny současné čínské produkce panelů, které využívají články typu PERC, však Mayer Burger nabízí novou technologii typu Heterojunction/Smart Wire (HJT/SWCT). Podle expertů nezávislého německého Fraunhoferova institutu pro solární systémy (Frauhofer ISE) je tato technologie komerčně dostupná s tím, že  oproti tradičním panelům typu PERC má nejméně 3-letý konkurenční náskok.

“Díky kombinaci HJT (články s více přechody) a SWCT (technologie chytrých spojů v článcích) nabízejí naše panely o 20% vyšší výnos ve výrobě solární energie oproti v současnosti standardním PERC křemíkovým panelům. Solární panely naší značky proto budou patřit k prémiovým produktům na trhu. A zejména v Evropě mají velký potenciál, ”říká Rafael Stadelmann, výkonný ředitel společnosti  Mayer Burger.

Cílem je uhlíková neutralita

Letos v březnu Ingka Holding, mateřská společnost skupiny IKEA,  představila plán investovat 340 milionů eur (cca 8 miliard Kč) do akvizice sedmi solárních parků v Německu a Španělsku.  Na výstavbě těchto solárních parků se podílí německá společnost Enerparc.

IKEA se taltp snaží pokrýt vlastní potřebu elektřiny pomocí obnovitelných zdrojů energie. Jejím cílem je snižovat uhlíkovou stopu a zapojovat do svého podnikání ekologické projekty, do roku 2030 chce být zcela uhlíkově neutrální.