IEA: Fotovoltaiku čeká boom, vítr bude čelit menšímu zájmu investorů

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celém světě bylo loni rekordní. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se budou OZE za čtyři roky na celkové výrobě elektřiny v Evropě podílet z 61 procent oproti dnešním jedenačtyřiceti.

Zdroj: Amper Meteo

Čína je stojí v čele investic do OZE

Tahounem zelené energetiky se minimálně v této dekádě stane Čína. „Počet fotovoltaických elektráren a větrných elektráren na pevnině se do roku 2028 ve srovnání s posledními pěti lety více než zdvojnásobí v USA, EU, Indii a Brazílii,“ řekl Fatih Birol, ředitel agentury IEA minulý týden. Birol komentoval aktuální vydání zprávy IEA o obnovitelných zdrojích  pod názvem „Renewables 2023“.

Analytici IEA předpovídají Evropě růst výroby zelené energie v celkové výši 523 gigawattů do roku 2028, což by představovalo dvojnásobek tempa dosaženého v předchozích šesti letech.

Růst podle prognóz potáhnou hlavně solární elektrárny, které se budou na výrobě čisté elektřiny podílet z více než sedmdesáti procent. Na vítr připadne čtvrtina a zbytek na mix hydroenergetiky a dalších technologií.

Prognóza pro Evropu se oproti minulé predikci zlepšila o více než deset procentních bodů. Důvodem je podle IEA optimističtější výhled pro fotovoltaiku.

Větrná energie před sebou tak růžovou budoucnost nemá. Naopak by se dnes dalo říci, že ji čeká úpadek – IEA snížila prognózu růstu větrné energie oproti předchozímu roku kvůli složitým povolovacím procesům i rostoucím úrokovým sazbám.

V důsledku toho vypadá výhled pro nečínské výrobce větrných turbín chmurně. „Výrobci větrných systémů v Evropě a Spojených státech vykázali za poslední dva roky záporné čisté marže sedm po sobě jdoucích čtvrtletí,“ vypočítala agentura.

Jako příklad uvádí Německo, které loni bylo nuceno finančně pomoci společnosti Siemens Energy instalující větrníky po celé zemi a zejména u jejího severního pobřeží.

Nutnost zvýšení výroby zelené energie

Ve svém reportu IEA rovněž vyzvala k rychlejšímu zvyšování výroby energie z OZE. Nynější tempo nepovažuje za dostatečné ke splnění cílů stanovených na prosincovém klimatickém summitu COP28 v Dubaji.

Účastnící summitu COP28 se dohodli na ztrojnásobení kapacit pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. IEA však předpověděla, že při pokračování současného politického nastavení a podmínek na trhu by se kapacity zvýšily pouze na dvaapůlnásobek.

„To není dostatečné k dosažení cíle COP28 ztrojnásobit výrobu energie z obnovitelných zdrojů, ale blížíme se k němu. A vlády mají nástroje potřebné k překonání této mezery,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

Pokud se jedná o energetické využití vodíku, pak IEA silně redukovala svoji prognózu, a to více než o polovinu. Důvodem jsou  zejména prodlevy v dokončení velkých elektrolyzérů ve Švédsku, Nizozemsku, Španělsku a Německu. S budoucím masovějším využitím vodíku ale IEA nadále počítá.