Huawei dokončuje největší střešní solární elektrárnu na světě

Čínská společnost Huawei ve spolupráci s tureckým partnerem SolarApex dokončila první fázi největší střešní fotovoltaické elektrárny na světě v areálu turecké ocelárny Tosyali Holding Company. Po úplném dokončení bude mít celý projekt výkon 142,5 megawattu.

Zdroj: SunEnergyEurope

První etapa dokončena

Na konci září Huawei dokončil první etapu díla, když uvedl do střešní solární elektrárnu o výkonu 85 megawattů. Ocelárna Tosyali začíná fotovoltaický systém využívat ve všech svých továrnách, kde celkem zaměstnává patnáct tisíc lidí.

Celková instalace elektrárny má zabírat plochu 63,2 hektaru a generovat 250 milionů kWh elektřiny ročně. Na projektu se použije 26 tisíc solárních panelů, 1400 invertorů, čtyři tisíce kabelů a bezpočet tun oceli.

„Naším cílem je snížit spotřebu fosilních paliv na nejnižší možnou úroveň. V souladu s touto strategií začneme poprvé v Turecku používat vodík jako náhradu fosilních paliv při výrobě železa a oceli. Pro tyto provozy zaměřené na vodík budeme využívat část elektřiny ze solární elektrárny,“ vysvětlil předseda představenstva Tosyali Fuat Tosyali. Podle něj to odlehčí uhlíkovou stopu provozu o více než 116 milionů kilogramů oxidu uhličitého.

Zahraniční expanze

Realizaci projektu největší solární elektrárny v Turecku zajišťuje společnost SolarApex, která vznikla odštěpením z tureckého energetického podniku Yenelsis Enerji. Hlavním dodavatelem energetických technologií je čínský telekomunikační kolos Huawei, který se v poslední době začal více soustředit na energetiku.

SolarApex se na zahraniční expanzi teprve chystá. „Do prvních evropských zemí vstoupí společnost během příštího roku. SolarApex s Huawei podepsala smlouvu na dodávky technologií pro projekty o výkonu 400 megawattů s tím, že se tato solární spolupráce může rozšířit.