Hasiči úspěšně zvládli požár bateriového packu na Mladoboleslavsku

V úterý dopoledne se vznítily baterie manipulátoru v hale s výrobní linkou ve strojírenské firmě v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. Podle sdělení hasičů se požár podařilo zlikvidovat až s pomocí speciálního zařízení, které se dokáže pomocí extrémně silného vodního paprsku prořezat těmi nejtvrdšími materiály.

droj: HZS Středočeského kraje

Zdroj: HZS Středočeského kraje

 

Škoda za šest milionů korun

Na místě požáru zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální jednotky z Mnichova Hradiště a Mladé Boleslavi a jednotku sboru dobrovolných hasičů z Mnichova Hradiště. Současně byla povolána také jednotka HZSP Škoda Auto, která má v rámci výzkumu elektromobility s požáry baterií praktické zkušenosti.

 

Po příjezdu na místo hasiči provedli průzkum haly, ve které se nacházel manipulátor s hořícími bateriemi; na uhašení plamenů nasadili jeden C proud. Zároveň poskytli předlékařskou pomoc jednomu zaměstnanci, který se nadýchal zplodin hoření. Po předání zdravotnické záchranné službě byl pacient převezen k dalšímu ošetření do mladoboleslavské nemocnice.

 

Při požáru vznikl škoda za zhruba šest milionů korun, kterou vznikla na zařízení ve firmě která působí v automobilovém průmyslu.

 

Nasazení speciální techniky

 

Po příjezdu jednotky HZSP Škoda Auto bylo nasazeno speciální hasicí zařízení CCS Cobra, kterým byl nejprve proříznut obal baterie, pak bylo provedeno hašení požáru uvnitř bateriového packu. Následně došlo k opakované aplikaci hasební látky do vnitřku bateriového packu až do úplného uhašení.

 

Pokrok v samotném zásahu přinesl příjezd podnikových hasičů ze Škodovky, kdy bylo nasazeno vysokotlaké hasicí zařízení CCS Cobra. To nejprve posloužilo k proříznutí obalu baterie – a následně i k hašení požáru uvnitř bateriového bloku.

 

„Následně došlo k opakované aplikaci hasební látky do vnitřku bateriového bloku; až do úplného uhašení,“ konstatoval Hadrbolec, vedoucí požárního zásahu. Připomněl, že poté hasiči manipulátor vytáhli z haly ven volné prostranství. Tam pro jistotu zůstane několik dnů. Jde o preventivní opatření pro případ, že by uvnitř baterie došlo k neočekávané reakci.

 

Proč v bateriovém systému stroje začalo hořet, zůstává předmětem zkoumání. V rámci vyšetřování také může být upřesněn prvotní šestimilionový odhad způsobené škody.