Fovotoltaika vs. koronavirus (3.): Státní pomoc postiženým firmám se zbytečně komplikuje
Dlouhé čekací doby
Podnikatelé postižení pandemií koronaviru musí překonávat zmatečnost a nesmyslnost požadavků úřadů, nedostatečné informace a zbytečnou byrokracii. Pokud si živnostník bez zaměstnanců nebo s nízkým počtem zaměstnanců založil společnost s ručením omezeným, příspěvek 25 tisíc od státu nedostane. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Na nepřesně uváděné požadavky, dlouhé čekání na vyjádření úřadů, složité formuláře a zbytečnou byrokracii si stěžují podnikatelé podávající žádosti o podporu státu zejména v programech COVID I a COVID II. Zároveň žádají vládu o větší podporu podnikatelů po vzoru Německa a Rakouska a alespoň předběžný plán uvolňování obchodu, gastronomických a ubytovacích služeb.
Žadatelé čekají i týdny na odpověď, nemají žádnou zpětnou vazbu, přichází jim pouze standardizovaný e-mail o potvrzení přijetí žádosti. „Za rychlou půjčku na překlenutí těžkého období způsobeného nařízením vlády to tedy rozhodně nepovažuji,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Poukazuje přitom na reálné zkušenosti podnikatelů s programy COVID I a COVID II. Podnikatelé navíc čelí zbytečné administrativě a složitým formulářům žádostí a příloh.
„Jakou budou mít relevanci data, která jsou požadována vyplnit na další tři roky dopředu? Pokud někdo potřebuje obratem řešit hotovost na úhradu závazků a mezd, je takové administrativní cvičení postradatelné,“ poznamenal Dlouhý s tím, že podnikatelé teď potřebují jednoduchá řešení, ne byrokracii.
Zaostávání za okolními státy
Podnikatelé také připomněli, že ČMZRB stíhá vyhodnotit asi 100 žádostí v programu COVID I týdně. Tímto tempem by trvalo vyhodnocení žádostí jen v programu COVID I, kterých je přes 3200, déle než půl roku.
Podnikatelské organizace proto doporučily posílit personální kapacity ČMZRB a zlepšit komunikaci banky vůči podnikatelům, žadatelé totiž dlouho čekají také na informace, jak rychle bude garance vystavená, slibovaná pomoc je ve výsledku nepružná a pomalá. Rovněž doporučily urychleně vypsat program pro podnikatele v Praze, kteří jsou teď z programu vyloučeni.
Podle prezidenta Hospodářské komory česká vláda dokázala rychle zareagovat v oblasti zdravotní a epidemiologické. „V oblasti pomoci ekonomické, začínáme ale výrazně zaostávat za ostatními státy. Zahráváme si tím s budoucností českých středních průmyslových podniků, nemluvě o oblasti služeb, cestovního ruchu a hotelnictví,“ uvedl Dlouhý.
Bbohatší země jako je Německo nebo Rakousko se rozhodly podpořit ekonomiku 15 a někdy i více procenty HDP, což by v tuzemských podmínkách odpovídalo více než 700 miliardám korun. „Zatím ale vláda poskytla podporu na úrovni možná jednoho sta miliard. Pokud české podniky nedostanou stejnou podporu od vlády, budou mít potíže s likviditou, budou na okraji bankrotu a rakouské a německé podniky budou dostatečně silné, aby si české podniky prostě koupily. Staneme se tak ještě větší montovnou než dnes,“ varoval Dlouhý.
Živnostníci coby majitelé „eseróček” mají smůlu
Na včerejší tiskové konferenci se Dlouhý vyjádřil k jednorázovému příspěvku 25 tisíc pro OSVČ. „Děkujeme, že není podmínka desetiprocentního poklesu příjmů,“ řekl nejprve Dlouhý.
Následně připomněl, že podnikatelé, kteří založili společnost s ručením omezeným (s. r. o.), podporu nedostanou. „Tito lidé se přitom od živnostníků nijak neliší. Takoví jednatelé s. r. o. často nemají zaměstnance nebo mají zaměstnance, co jsou sami OSVČ. Těch je velké množství a jich se tato podpora netýká,“ dodal Dlouhý s tím, že právě od této skupiny podnikatelů komora dostává připomínky.
Dlouhý se také vyjádřil k oběma programům Covid. „Na vyhodnocení a odpověď se čeká dlouho. Podnikatelé jsou třeba i čtyři týdny bez odpovědi. Nemůžeme mluvit o žádné rychlé půjčce. Při vyhodnocení sto žádostí týdně bude vyhodnocení více než 3200 žádostí trvat více než půl roku,“ počítá šéf komory.
Nejčastější chyby žadatelů v programu Antivirus
Dlouhý se také vyjádřil k oběma programům Covid. „Na vyhodnocení a odpověď se čeká dlouho. Podnikatelé jsou třeba i čtyři týdny bez odpovědi. Nemůžeme mluvit o žádné rychlé půjčce. Při vyhodnocení sto žádostí týdně bude vyhodnocení více než 3200 žádostí trvat více než půl roku,“ počítá šéf komory.
Žadatelé si přitom často nejsou pochybení vědomi a na dotaz, kde byla konkrétní chyba, nemají v ČMZRB žádnou bližší odpověď. Přicházejí tak o šanci napravit svou chybu v některém z dalších kol. Žadatelé jsou navíc hodnoceni dle jejich bonity. Dochází tak k vyřazení těch, kteří v současné době negenerují tržby. Stát zároveň stanovil kritérium bezdlužnosti navzdory tomu, že firmy mají během posledních týdnů problém s doložením bezdlužnosti vůči ČSSZ a FÚ.
Seznam 10 nejčastějších chyb žadatelů v programu Antivirus shrnula Hospodářská komora ČR na tomto odkazu.