Fenix Group: Rekordní tržby a rozšíření výroby bateriových úložišť

Navzdory pandemii koronaviru v letošním roce skupina Fenix Group a.s. zaznamenává  růst tržeb. Tržby celé skupiny za rok 2019 dosáhly výše 1,603 mld. Kč a letos společnost očekává, že v tržbách dosáhne 1,750 mld. Kč. Společnost také úspěšně ve své dceřinné společnosti AERS s.r.o. rozvojí výrobu bateriových úložišť, kde nově využívá i vysloužilé baterie z elektromobilů Škoda-Auto.

Další expanze

Na rekordních výsledcích se i letos výrazně podílel český trh, který je z pohledu objemu tržeb v posledních letech jedničkou celé skupiny. Nicméně, společnost Fenix Group je nadále silně exportní firmou – své topné systémy exportuje do více než 6 zemí na 5 kontinentech. Skupina Fenix Group a.s. vznikla v roce 1990 a v roce 2020 tak oslavila 30 let od svého založení. 

V roce 2020 společně úspěšně expandovala na Balkán. Do její skupiny přibyla nová akvizice v Srbsku, kde do své skupiny úspěšně začlenila společnost ELMARK doo. Srbská akvizice firmy Elmark d.o.o. je zatím poslední a byla dokončena i díky covidu až v lednu 2021.

„Na loňských výsledcích se opět výrazně podílel český trh, který je z pohledu objemu tržeb v posledních letech jedničkou celé skupiny. Přesto je společnost Fenix Group nadále silně exportní firmou – své topné systémy exportuje do více jak 70 zemí na 5 kontinentech. V devíti zemích zaměstnává Fenix Group 350 zaměstnanců, z toho v České republice 195“, uvedl ing. Cyril Svozil, ředitel a předseda správní rady společnosti Fenix Group a.s..

Dlouhodobá stabilita a silný inovační potenciál se i v loňském roce odrazily v řadě ocenění. Hvězdou soutěže Českých 100 nejlepších 2020 v kategorii Invence – nasazení – export – zisk se stal Fenix Trading, s.r.o.. Akciová společnost Fenix Group se v soutěži nejlepších českých firem umístila na skvělém 19. místě celkového pořadí. 

Úspěšný rozvoj bateriových úložišť

V lednu 2021 společnosti Fenix Group rozhodla o zahájení výroby bateriových úložišť AES ve výrobním závodě Fenix s.r.o. v Jeseníku. Potřebné prostory prošly rekonstrukcí a v únoru zde spustila sériovou výrobu akumulátorů. Její bateriová řešení již získaly potřebnou certifikaci ze strany německé zkušebny TUV SUD.

„Úspěšně rozvíjíme náš nový segment domácích bateriových stanic (AES) a průmyslových bateriových úložišť (SAS). V trhu v České republice připravujeme více než 10 nových projektů SAS ve firemním sektoru. Stávající instalace ukazují, že je to ekonomicky velmi životaschopné řešení, které navíc skýtá investorům zajímavé možnosti využití,“ řekl Mgr. Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS s.r.o. během tiskové konference.

Podle Svozila SAS neslouží pouze ke snížení nákladů na pořízení energie, ale zejména umožňují řízení kvality dodávek elektrické energie pro podniky. „Bateriová úložišťě v kombinaci s levnou energii ze střešních solárů jsou v neposlední řadě příležitostí i příležitostí pro snížení nákladů na dobíjení firemních elektromobilů z vlastní dobíjecí stanice,“ dodal Cyril Svozil jr..

Jako novinku letos AERS uvedl ve spolupráci se společnosti IBQ na trh tzv. HES nebo-li bateriová úložiště z vysloužilých baterií elektromobilů společnosti Škoda-Auto. HES disponují až čtyřnásobně větší kapacitou úložiště oproti standardně dostupným bateriovým článkům.

„Plánujeme další investice do dceřiné společnosti AERS, a zejména do dostavby haly pro výrobu bateriových úložišť. Zahájení a úspěšné zvládnutí výroby baterií by nám mělo poskytnout silnou podporu na opačném spektru energetického trhu (růst cen energií urychlí zájem o nákup bateriových úložišť). Tento segment by se měl stát v budoucnosti jedním ze základních pilířů celé skupiny,“ uzavřel Mgr. Cyril Svozil jr..

Bateriové produkty společnosti AERS,  si můžete prohlédnout výstavě Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu.