Expert radí: Proč se raději vyplatí investovat do elektrárny s orientací panelů „východ-západ“?

Již více než 13 let se slovenská společnost Solar Company  zabývá instalacemi fotovoltaických systémů. „Od svého založení jsme  úspěšně dokončili pozemní a střešní fotovoltaické projekty s využitím dodávek komponentů od předních světových výrobců konstrukcí a modulů, včetně projektů s jednoosým naklápěním (tzv. trackery) v Indonésii,“ Maroš Chovan, spolu zakladatel a jednatel společnosti v rozhovoru pro náš portál www.solarninovinky.cz.

Zdroj: Solar Company

SN: Vaše společnost Solar Company patří k etablovaným hráčům na trhu fotovoltaiky již více než 13 let. Kolik profesionálních instalatérů FV systémů nyní zaměstnáváte a na jaké projekty se specializujete?

V naší společnosti Solar Company pracuje v současnosti více než 70 kvalifikovaných instalatérů fotovoltaických systémů. Širokou paletu služeb v oblasti instalace střešních a pozemních fotovoltaických systémů poskytujeme mezinárodním klientům po celém světě. Úzce přitom spolupracujeme s předními dodavatelskými společnostmi, jenž se zabývají výrobou řešení pro solární energetiku.

SN: Vaše společnost Solar Company je velmi zkušený partner pro instalaci fotovoltaických systémů. Co je Vaší konkurenční výhodou?

Máme bohaté zkušenosti s výstavbou fotovoltaických elektráren prakticky po celém světě. Díky tomu klientům nabízíme vysokou kvalitu díla, která se materializuje ve formě velmi krátkých dodacích lhůt při výstavbě. Tímto způsobem našim klientům přinášíme větší zisk.

Naše společnost disponuje zkušeným a kvalifikovaným týmem manažerů, kteří pracují přímo v terénu. Proto je společnost Solar Company tou správnou volbou pro váš příští projekt výstavby fotovoltaické elektrárny.

SN: Jaké portfolio služeb konkrétně nabízíte klientům?

Naše společnost Solar Company nabízí komplexní výstavbu fotovoltaických elektráren „na klíč“ podle potřeb klientů. V podstatě postavíme vaši fotovoltaickou elektrárnu, včetně zatlučení konstrukce do země, jejího vztyčení až po instalaci modulů. Klientům stavíme na vyžádání také fotovoltaické Carporty.

Naše beranidla jsou schopna zatloukat všechny profily konstrukcí do půdy v různých terénních podmínkách. Tři sbíječky GAYK HRE 3000 s délkou stožáru až 4,7 metru zajišťují časovou a finanční efektivitu. Denní kapacita naší sbíječky je 500 až 800 sloupků v závislosti na typu půdy.

Díky našim zkušenostem a erudovanému týmu expertů naše společnost Solar Company dokáže velmi efektivně řídit celý stavební proces tak, aby byl dokončen v řádném termínu a v rámci rozpočtu. Nabízíme klientům vysoce kvalitní služby za konkurenceschopné ceny pro instalace solárních instalací od 100 kWp do 100 MWp.

SN: Zmiňoval jste, že působíte globálně. Na Vašem webu jsme v poslední době nalezli hodně úspěšných referencí z instalací solárních elektráren například v Rakousku či Německu. Kolik instalací jste již realizovali a můžete uvést i některé mimo Evropu?

Během více než 13 let se naše společnost Solar Company stala spolehlivým partnerem pro velké fotovoltaické projekty nejen v Evropě. Elektrárny stavíme také v Africe, Indonésii nebo Vietnamu.  Celkem jsme dokončili více než 200 projektů po celém světě o instalovaném výkonu přes 700 MWp.

SN: Otázka na závěr- dejme tomu, že se investor v České republice rozhodne využít služeb Vaší společnosti s tím, že zvažuje buď tradiční pozemní instalaci s orientaci na jih vs. instalaci na instalaci s orientací „východ-západ“ o výkonu 2 MWp. Jak dlouho trvá samotná výstavba a jaký je zhruba cenový rozdíl v instalačních nákladech mezi oběmi variantami?

Solární elektrárny  s orientací východ-západ sice mají nižší celkový výkon (asi o 15 %) než tradiční jižně-orientované instalace, ale hodnota elektřiny (tj. tržní – burzovní cena), kterou vyrobí, je na většině vyspělých trhů vyšší. Je to důsledek vyhlazení křivky výroby elektřiny ze samotného systému s orientací východ-západ, který vyrábí více solární elektřiny v ranních a večerních hodinách a méně v poledních špičkách, kdy je elektřina (na burze) nejlevnější.

Systémy s orientací východ-západ se stávají trendem také proto, že umožňují instalovat větší nominální výkon (tj. více panelů) na stejném pozemku. Výstavba fotovoltaické elektrárny o výkonu 2 MWp by společnosti Solar Company  netrvala déle než 10 pracovních dnů. Ať už se rozhodnete pro jižní variantu nebo popřípadně variantu s orientací východ-západ. V obou případech Vám garantujeme  stejnou cenu za instalaci.


Redakce portálu www.solarninovinky.cz děkuje panu Marošu Chovanovi, jednateli společnosti Solar Company za rozhovor.