Expert: Nastala nejlepší doba pro nákup fotovoltaických panelů

Velkoobchodní ceny fotovoltaických modulů v Číně v posledních týdnech dále klesají. V současnosti se ceny panelů blíží úrovni 12 US centů za Wp, což je historicky rekord v dějinách solární energetiky.

Zdroj: Gessey PV Consulting

Prudký pokles cen

Podle čínské agentury Gessey PV Consulting na počátku prosince poklesly na týdenní bázi ceny  panelů typu PERC s mono články typu-p o velikosti 182 mm  o 5,1 %, zatímco panely typu PERC bifaciálními články typu-p o velikosti 210 mm dokonce o 13,3 %. Také v současnosti stále populárnější panely TOPCon s bifaciálními články typu-n o velikosti 182 mm poklesly o -5,5 %.

V meziročním srovnání poklesly nejvíce ceny polysilikonu o 70,2 % a ceny panelů o 49,2 %. V poslední době se však ceny waferu (tj. křemíkové destičky) stabilizovaly a ceny solárního skla mírně rostou.

Unikátní příležitost

„Pád cen solárních panelů se na konci letošního roku dal očekávat. Mnozí výrobci a maloobchodníci jako obvykle na konci roku začali vyprazdňovat své sklady. To dále umocnilo tlak na nízké ceny,“ komentuje situaci na trhu Daniel Schmitt, zakladatel a CEO společnosti Memodo GmbH, která patří k předním distributorům v Německu.

Navíc, někteří výrobci a prodejci mění své zásoby, poněvadž nutně potřebuji hotovost. Toto nabízí příležitosti pro příznivé spotové ceny panelů.

„Ale pozor, v současné době existuje značné riziko platební neschopnosti. Ne všichni současnou situaci na trhu přežijí. Po prudkém růstu nyní v branži dojde ke konsolidaci, která je velmi potřebná,“ varuje Schmitt ve svém komentáři na síti LinkedIn.

Pokud jde o příznivé ceny panelů v současnosti, pak je zřejmé, že se to brzy změní. Nadbytečné kapacity ve skladech se neustále snižují a mnozí výrobci již omezili výrobu nebo zastavili či zpomalili rozšiřování dalších nových výrobních kapacit.

„Také EU připravuje různá opatření, která mají zastavit pokles cen panelů, aby podpořila rozšiřování výrobních kapacit na domácím trhu. Každopádně platí, že pokud si hodláte nadělit vánoční dárek, pak se nyní rozhodně vyplatí investovat do solárních panelů,“ uzavírá Schmitt, CEO velkoobchodu Memodo.