Expert: Do 2 let se 700 Wp+ panely stanou standardem

Přední světový výrobce solárních produktů Trina Solar  uvádí na trh  novou řadu fotovoltaických panelů pod názvem Vertex. Jejich výkon dosahuje rekordních  670 Wp, a proto jsou určeny zejména pro komerční instalace na střechách a velké pozemní fotovoltaické elektrárny.

Zdroj: Trina Solar

Masová výroba

Panely řady Vertex o výkonu 670 Wp již  získaly certifikaci od nezávislého německého institutu  TÜV Rheinland. Společnost Trina Solar nyní zahajuje jejich komerční výrobu.  Firma tak zvedá laťku mezi největšími výrobci solárních panelů.

Velké zvýšení nominálního výkonu panelů nejde ruku v ruce se stejně rychlým nárůstem účinnosti, jelikož se zvýšení výkonu dosahuje hlavně zvětšením velikosti plochy panelů. Použití vyššího výkonu panelů každopádně znamená snížení investičních nákladů na straně tzv. Balance of System (BOS) pro fotovoltaické elektrárny. BOS představuje náklady na instalační komponenty, jako jsou sledovače, kabely, pojistky, atd..

Panely řady Vertex o výkonu 670 Wp využívájí  řadu pokročilých technologií, které vycházejí z nové generace 210mm solárních článků. Tato technologie probíhá v sobě zahrnuje  metodu speciálního sekání waferů (křemíkových destiček), vysoké hustoty spojů na povrchu článků a více-sběrnicové (multi-busbar) technologie.

Nový standard

Díky využití nové technologie dosahují panely Vertex účinnosti ve výši až 21,6%.

„Kombinace nových technologií umožňuje dosáhnout až o 34 % vyšší výtěžnosti při výrobě solární energie, než je tomu u většiny jiných 500 Wp+ panelů, jenž jsou komerčně dostupné na trhu v současnosti,“  říká Frank Zhang,  Ředitel produktové strategie a marketingu ve společnosti Trina Solar.

Podle Zhanga zcela jistě dojde k tomu, že do roku 2023 budou 700Wp+ panely na bázi 210mm solárních článků představovat nový standard rozvoje fotovoltaiky v segmentu velkých (tzv. utilitních) fotovoltaických elektráren.

„V roce 2020 to bylo právě 600 Wp panely, které se velmi rychle prosadily na trhu díky použití 210mm solárních článků. Toto umožnilo velmi rychle dosáhnout „grid-parity“ (Pozn.: situace, kdy cena solární energie je zcela konkurenceschopná bez dotací) na řadě trhů světa,“ dodává Zhang.

Další přednosti

Předností panelů řady Vertex není pouze snížení nákladů na BOS, ale také snížení nákladů na dopravu a instalaci o 12%, respektive 7 %.  

Tzv. 210 mm panely, které integrují vysokou účinnost, vysokou spolehlivost, a tím garantují vysokou výrobu energie a při nízkých nákladech představují více než 78% poptávky ze strany zákazníků, kteří se účastní tendrů na realizace velkých solárních elektráren.

Experti očekávají, že do konce roku 2021 dosáhne výrobní kapacita 210 mm panelů v celém odvětví 120 GW. Ve společnosti Trina Solar bude výroba 210 mm panelů představovat 70% až 80% jejích celkových letošních dodávek.

Distributorem panelů Trina Solar na českém a slovenském trhu je společnost Memodo GmbH