Exkluzívně: Ministr Havlíček fandí baterkám. Tento týden slavnostně otevře 2 největší projekty

Několik stovek systémů skladování energie především ve formě lithiových baterií v kombinací se střešní fotovoltaikou bude letos uvedeno do provozu v České republice. Dva unikátní projekty tento týden slavnostně otevře ministr  Karel Havlíček (MPO) za účastí politických špiček a zástupců asociací.

MPO


Havlíček fandí akumulací a decentralizaci 

V srpnu Havlíček v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že do podpory malé chytré decentrální energetiky na bázi fotovoltaických elektráren v kombinaci s akumulací stát uvolní v budoucnosti stovky miliard.

Podle Havlíčka se obnovitelné zdroje energie stanou důležitou součástí energetického mixu naší země. „Je naprosto nezbytné novelizovat legislativní podmínky pro jejich další stabilní rozvoj, například zákon o podporovaných zdrojích energie, což je minimálně v ročním skluzu,“ uvedl Havlíček.

Havlíček v rozhovoru pro deník E15 prohlásil,  že je nutné se zabývat tím, abychom se v bateriích nestáli závislí na Číně. „Ve výrobě baterií bychom se neměli stát závislými na Číně. Proto bychom i u nás měli zvažovat výstavbu obřích továren na baterii v Česku,“ dodal Havlíček.

Při nedávné návštěvě Českých Budějovic ministr Havlíček navštívil největšího tuzemského výrobce baterii společnost OIG Power. Ve firmě si prohlédl baterii BatteryBox, která v kombinaci s obnovitelnými zdroji nabízí velký potenciál pro racionální rozvoj decentrální energetiky a elektromobility.

„Toto je přesně to, co do budoucnosti dává velký smysl. Je to o akumulaci energie, decentralizaci. Jako stát máme extrémní zájem podporovat rozvoj OZE ve spojení s malými rodinnými domy a firmami, malými průmyslovými areály, školkami a školami,“  dodal ministr Havlíček.

Slavnostní otevření 2 nových bateriových projektů

Dnes ministr Havlíček slavnostně otevře v areálu firmy Adler Czech v Ostravě-Kunčičkách projekt fotovoltaické střešní elektrárny v kombinaci s baterií a kogenerační jednotkou a dobíjením elektromobilů. 

Firma Adler si takto hodlá snížit energetickou závislost na dodávkách elektřiny z distribuční sítě a zároveň si vytvoří záložní systém pro případ výpadku elektřiny (tzv. backup). Předpokládána roční výroba elektřiny je téměř 300 000 kilowatthodin. Dodávku technologií a výstavbu zajistila zlínská firma NWT.

Jedná se o inovativní hybridní energetický systém, který je ojedinělý nejen v České republice. „Unikátnost systému je ve spojení špičkových technologií spolu s moderním řídicím a monitorovacím systémem,“ řekla mluvčí společnosti Logrová.

Další projekt slavnostně otevře ministr Havlíček v pátek v Plané nad Lužnicí. Jedná se největší bateriové úložiště energie o výkonu 4 MW, který nedávno uvedla do provozu teplárenská společnost C-Energy. Technologii na výstavbu zatím největšího bateriového úložiště v České republice dodala společnost Siemens ve spolupráci s partnerskou společnosti Flunce Energy.

Tento akumulační systém bude sloužit ke zvýšení flexibility stávajících zdrojů elektřiny a také ukládat elektřinu vyrobenou ve fotovoltaické elektrárně, která je v současné době instalována v blízkosti areálu C-Energy. Nová baterie svoji velikostí překoná výkon již dříve postavených úložišť firem E.ON a Solar Global čtyřnásobně, úložnou kapacitu má dvojnásobnou.