Evropská komise vyzvala k urychlení výstavby OZE v boji proti vysokým cenám energie
Nutnost vyšších investic do OZE
Evropská komise přitom argumentuje, že na vysoké ceny by jednotlivé země měly reagovat vyššími investicemi do obnovitelných zdrojů energie. Podle Leyenové by tak obnovitelné zdroje častěji stanovovaly cenu energie.
V souvislosti s tím von der Leyenová promluvila i o Zelené dohodě (Green Deal). „Musíme urychlit naši Zelenou dohodu, abychom se stali energeticky nezávislejšími,“ myslí si předsedkyně EK.
Připomeňme, že takzvaný Green Deal, nebo-li Zelená dohoda, je projekt Evropské komise cílící na restrukturalizaci Evropské unie takovým způsobem, aby měl menší negativní dopad na životní prostředí.
Již dříve se orgány Evropské unie dohodly na tom, že do poloviny století by se region měl stát klimaticky neutrálním – do té doby by měl být celkový objem emisí skleníkových plynů do atmosféry nulový. Zmiňme, že klimatické neutrality lze dosáhnout snížením emisí a použitím technologií pro zachycování a skladování škodlivých plynů.
Podle Komise bude přechod na klimatickou neutralitu bude vyžadovat restrukturalizaci výroby a spotřeby energie, výrazné snížení emisí skleníkových plynů v různých hospodářských odvětvích, stejně jako snížení využívání fosilních paliv a zvýšení spotřeby energie z obnovitelných zdrojů, a také biliony eur v investicích.
Leyenová o plynové krizi v Evropě
Nedávno se šéfka EK vyslovila také k plynové krizi. Uvedla, že z dlouhodobé perspektivy jsou pro EU důležité investice do obnovitelné energetiky, což poskytne stabilnější ceny a nezávislost. Prohlásila to před zahájením summitu EU – západní Balkán ve Slovinsku.
„Ve dlouhodobé perspektivě v energetice je důležité investovat do obnovitelných zdrojů. Dá nám to stabilní ceny a větší nezávislost. Protože se do EU exportuje 90 % plynu, ale obnovitelná energetika patří nám,“ řekla.
„Řešením, v dlouhodobém horizontu, je urychlený rozvoj obnovitelných zdrojů a zvýšení energetické účinnosti. Musíme pokračovat v investování do větrné a solární energie, abychom měli více dnů, kdy obnovitelné zdroje nastavují cenu. Dnešní situace podtrhuje, že musíme co nejdříve omezit svou závislost na cizích fosilních palivech,“ uvedl Lukasz Kolinski, vedoucí oddělení obnovitelných zdrojů a energetické integrace v Evropské komisi.
Šéfka EK dodala, že příští týden zveřejní Evropská komise prohlášení o energetice, bude se to projednávat v rámci Rady EU. Cena plynu v Evropě ve středu v určitém okamžiku překonala další rekord, přesahovala 1 900 dolarů za tisíc metrů krychlových, ale poté prudce klesla na 1 679 dolarů.