Drony urychlí instalací solárních panelů
Zdroj: Flir
Nové využití dronů
Drony se ve fotovoltaice používají již mnoho let, ale zejména pro kontroly funkčnosti panelů. Použití dronu s termovizní kamerou je výrazně efektivní zejména u velkých fotovoltaických elektráren (FVE) nebo u střešních instalací, kde je obtížný přístup pro techniky.
Nově se drony začínají používat i na samotných stavbách velkých FVE v Číně a jiných zemích. Podle čínských médií dokáže jeden dron přepravit 360 solárních panelů denně na stavbě nové velké elektrárny v horách.
Na byznys s drony při stavbách velkých FVE sází italský startup, který FlyingBasket, sídlící v severoitalském Bolzanu. Firma na trh letos uvedla speciální dron, který je schopný přepravovat solární panely na velké vzdálenosti.
Na konci roku 2023 uvedl startup FlyingBasket na trh bezpilotní multikoptéru FB3. Je to dron, který pohání osmi rotorů, jenž jsou napájeny čtyřmi bateriemi. Dron je schopen přepravit až 100 kg užitečného nákladu. Je schopen uletět až 2,5 km s nákladem o hmotnosti 100 kg a až 25 km s nákladem o hmotnosti 5 kg. Jeho provozní teplota se pohybuje od -10 C do 45 C.
Pomoc pro větrníky
Kromě solárních elektráren lze drony efektivně použít při inspekci a stavbách větrných elektráren. Drony zde efektivně dokáží nahradit vrtulníky, které jsou mnohem nákladnější v rámci inspekcí či při přepravě materiálů na elektrárny.
Startup FlyingBasket nabízí jako první v Evropě komerční využití speciálních dronů s velkou nosností pro aplikace v energetice od roku 2020. Na provoz svých dronů firma získala oficiální autorizaci.
„Budoucnost logistiky je v autonomní přepravě nákladu. Právě zde spočívá neuvěřitelný potenciál nákladních dronů zejména v metropolitních oblastech. Dnes přepravujeme 100 kg pomocí jediného dronu. V budoucnosti díky nové flotile dronů hodláme zvýšit flexibilitu a zkrátit dobu přepravy nákladů,“ říká Moritz Moroder, CEO společnosti FlyingBasket.