V reakci na válečný konflikt hodlá Německo do roku 2035 vyrábět energii výhradně z OZE

Německo chce do roku 2035 získávat elektřinu takřka výhradně z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Uvedl to včera německý deník Süddeutsche Zeitung.  V rámci nového plánu na podporu OZE hodlá Německo do roku 2030 postavit 100 GW nových větrných elektráren a 150 GW nových fotovoltaických elektráren.

Zdroj: Belectric

Reakce na Ukrajinu

Vláda německého kancléře Olafa Scholze včera v reakci na ruský útok na Ukrajinu oznámila, že Německo musí urychlit výstavbu OZE, aby se stalo co nejrychleji nezávislé na dodávkách energie z Ruska.

Podle deníku Süddeutsche Zeitung se v rámci připravované novely zákona o OZE počítá s tím, že do roku 2030 bude Německo vyrábět 80 procent energie z OZE, nyní její podíl činí 42 procent. Podle plánů německé vlády mají větrné turbíny a solární elektrárny do roku 2030 dodávat čtyřikrát více energie než v současnosti.

Německý spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) v této souvislosti zdůraznil, že výrobu zelené energie považuje za „otázkou národní bezpečnosti“ pro Německo.

Urychlení Energiewende

Podle sdělení německé vlády se v rámci „Energiwende“ (tj. německé energetické proměny) počítá s novým cílovým datem, kterým je rok 2035. Cílem Německa je, aby se v tomto termínu vyráběla drtivá většina elektrické energie „téměř kompletně“ z OZE.

„Tímto způsobem Německo systematicky orientuje expanzi obnovitelných zdrojů energie s důrazem na ochrany klimatu,“ uvádí se v dokumentu německého spolkového ministerstva hospodářství.

Nový zákon o podpoře OZE v Německu má výrazně podpořit rozvoj celé branže.  V této souvislosti se má do roku 2030 postavit cca 100 až 110 gigawattů nových větrných elektráren na pevnině – tj. více než dvojnásobek oproti současnosti. Dalších 30 GW větrných elektráren má vzniknout na moři.

Německá vláda dále počítá, že navýší instalovaný výkon solárních elektrárna na více než čtyřnásobek, tj. až na 300 GW (v současnosti je v solárech instalováno cca 59 GWp).

Nová podpora

Již v polovině Německo oznámilo, že podpoří nově rozvoj solárů v podobě agrovoltaiky, tj. na polích, kde dojde k symbióze zemědělské činnosti a výroby zelené energie.  Německo také počítá s navýšením aukcí pro nové OZE.

Dojde ale i k dalším změnám. Například mají existovat výjimky z výběrových řízení na projekty občanů, ať už jde o větrné nebo solární parky. Dotace na střešní solární systémy se mají zvýšit, což by mohlo prospět milionům majitelů domů.

Německá vláda také hodlá kromě aukcí nově podpořit tzv. Contracts for Difference, nebo-li tzv. „Rozdílové smlouvy“. Zde je investorům zaručena minimální cena za každou kilowatthodinu, podobně jako u aukčního mechanismu podpory. Pokud se však elektřina bude moci prodávat na trhu za vyšší cenu, pak investoři  budou muset vrátit veškeré příjmy, které tuto cenu překročí.

Nová podpora na bázi Contracts for Difference bude určena především fotovoltaické elektrárny na volné ploše.