Další úspěch Photon Energy na polském fotovoltaickém trhu 

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy oznámila prodej práva na development fotovoltaického projektu v polském Złoczewě (2,3 MW AC) společnosti INWE Group. Této společnosti Photon Energy poskytuje O&M služby v rámci jeho portfolia fotovoltaických elektráren na polském trhu.  

Zdroj: Photon Energy

Výhody integrovaného obchodního modelu

Transakce byla uzavřena na konci prosince 2023. Zahrnuje prodej práv Photon Energy  k FV projektu Złoczew o kapacitě 2,3 MW AC a též ujednání o dalším developmentu tohoto projektu, s cílem uvést jej do fáze stavební připravenosti do 2. čtvrtletí 2024. 

Photon Energy a INWE Group jsou také v pokročilé fázi jednání o komplexní smlouvě o prodeji a finálním developmentu portfolia malých a středních FV projektů Photon Energy s celkovou kapacitou až 11,5 MW AC.

Photon Energy Group již dříve oznámila svůj záměr prodat své polské FV projekty s již zajištěnou kapacitou pro připojení k síti. 

„Prodej projektu Złoczew a naše pokročilá jednání se skupinou INWE týkající se více než 11,5 MW AC našich polských projektů, demonstruje výhody integrovaného obchodního modelu společnosti. Co odstartovaly O&M služby pro již provozované FV elektrárny INWE Group naší Photon Energy Operations Polska, se rozrůstá v komplexnější partnerství,“ řekl Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Sázka na jednoosé trackery

„Těší nás, že jsme v INWE Group našli partnera, který chápe náš na polském trhu neobvyklý přístup k rozvoji FV projektů na jednoosých trackerech. Jsme plně odhodláni úzce spolupracovat se skupinou INWE Group na tom, abychom do jejího portfolia přidali nejvýkonnější FV elektrárny, a to jak z hlediska výroby elektřiny, tak z hlediska finanční návratnosti na polském trhu,“ dodal Hotar.

„Akvizice projektu Złoczew je plně v souladu s naší strategií dále rozšiřovat investice INWE do polského sektoru obnovitelných zdrojů energie,“ řekl Paweł Mazur, člen představenstva INWE Group. „Se společností Photon Energy Group jsme zahájili spolupráci na začátku roku 2023, kdy začala poskytovat profesionální O&M služby pro naše FV elektrárny.“

Podle Złoczewa díky nové akvizici firma vstupuje do strategické spolupráce s Photon Energy v oblasti projektů ve finální fázi. Toto umožní investorů společnosti dosáhnout  atraktivní výnosy založené na hodnotnější výrobě elektřiny dosažené jednoosými trackery.

Lokalita projektu je Złoczew, Lodžské vojvodství. Má všechna povolení, bude postaven na jednoosých trackerech a připojen k síti vysokého napětí PGE Dystrybucja. Cílem developerských služeb skupiny Photon Energy je dodat finální projektová povolení v souladu s preferovanými technickými parametry INWE. 

Růst vlastního portfolia

Portfolio vlastních elektráren společnosti Photon Energy nyní zahrnuje 97 solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 127,3 MWp.  

Společnost má v současnosti ve fází developmentu velké solární FV projekty s kombinovanou kapacitou přes 1,2 GWp v Austrálii a na klíčových trzích CEE, včetně asi 220 MWp v Rumunsku, z nichž celkem 16,9 MWp je v pokročilé fázi výstavby.   

Photon Energy poskytuje na rumunském trhu řadu služeb v oblasti fotovoltaiky, od developmentu, návrhu a výstavby velkých zdrojů, až po provoz a údržbu FV aktiv; provozuje velkoobchod s výběrovými FV komponenty a nabízí energetická řešení na klíč pro firmy i instituce.