Čína hodlá letos postavit více než 100 GW ve fotovoltaice

Čína za první čtyři měsíce 2022 ztrojnásobila investice do solárních projektů. Za celý rok by tak mohla instalovat rekordní množství nových kapacit na výrobu čisté energie, uvedla agentura Bloomberg. Jen ve fotovoltaice je v Číně letos rozestavěno 100-120 MW v pozemních elektrárnách.

Zdroj: Amper Meteo

Rekordní investice

Podle údajů čínského národního energetického úřadu investice do solárních projektů za leden až duben činily 29 miliard jüanů (téměř 101 miliard Kč). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku tak stouply o 204 procent. Loni od ledna do listopadu investice do solárních projektů činily 51,3 miliardy jüanů.

Čína v současnosti disponuje největším portfoliem obnovitelných zdrojů energie na světě. Nyní rapidně zrychluje investice do solárních a větrných projektů s cílem vybudovat větší a flexibilnější sít a splnit plán, který počítá s tím, že dosáhne vrcholu emisí oxidu uhličitého před rokem 2030 a že do roku 2060 bude mít nulové emise.

Obří fotovoltaický boom

Za první čtyři měsíce roku 2022 byly v Číně nově instalovány fotovoltaické systémy o výkonu 16,88 gigawattů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o nárůst o téměř 130 procent.

Ve stejném období čínští výrobci fotovoltaických modulů již vyvezli 45 gigawattů solárních modulů a za celý letošní rok plánují dodat 183 až 205 gigawattů. To by znamenalo nárůst o 46 až 64 procent oproti předchozímu roku.

V současné době se v zemi staví fotovoltaické elektrárny o výkonu přes 100 gigawattů. Ne všechny budou letos připojeny k síti, ale oproti předchozímu roku by mohlo dojít ke zdvojnásobení nově instalovaného výkonu.

Čínská Národní energetická agentura (NEA) minulý týden zveřejnila očekávání ohledně výstavby fotovoltaických elektráren v zemi. V současné době se staví fotovoltaické elektrárny o výkonu  přes 120 gigawattů. Podle poradenské společnosti AECEA se letos očekává, že do sítě bude připojeno až 110 GW nových fotovoltaických instalací. Jedná se téměř o dvojnásobek (55 GW), které se ve fotovoltaice v Číně instalovalo v loňském roce.