ČEZ investuje do německého lídra v oblasti digitálních řešení pro instalaci střešních fotovoltaických systémů

Společnost ČEZ prostřednictvím své investiční fond INVEN CAPITAL,  získala minoritní podíl v německé inovativní společnosti Zolar. Tato společnost poskytuje digitální řešení pro instalaci střešních fotovoltaických systémů a kombinací fotovoltaik s bateriemi. 

ČEZ


Nákup fotovoltaických elektráren přes internet

Společnost Zolar byla založena v roce 2016 a její platforma zákazníkům umožňuje jednoduše získat veškeré informace potřebné k instalaci solární elektrárny, včetně konkrétní ceny různých řešení. Umožňuje zákazníkům jednoduše a individuálně přes internet zakoupit fotovoltaickou elektrárnu s bateriemi dle daných individuálních požadavků zákazníka, přičemž platforma na základě zákazníkem zadaných parametrů doporučuje konkrétní nejlepší řešení. 

Platforma Zolar zároveň hlídá, aby si zákazník vybral kombinaci, která je řádně otestovaná a funkční. Online konfigurátor Zolar se pro zákazníka postará o celý proces plánování, pojištění, financování a nákupu fotovoltaických systémů. Nabídka je doplněna o tipy od zkušených poradců, kteří jsou k dispozici na telefonu.

Druhou základní výhodou konfigurátoru je online propojení zákazníka s konkrétním živnostníkem či malou firmou instalujícím elektrárnu. Zákazník má možnost zvolit si datum a čas instalace podle svých potřeb a na tuto poptávku reagují konkrétní dodavatelé.

O samotnou instalaci na místě se stará certifikovaný instalatér ze sítě partnerských firem napojený na digitální instalatérskou platformu Zolar, pomocí které Zolar automaticky celý proces řídí a zajišťuje špičkovou kvalitu dodaných služeb. Instalátoři musí například musí fotograficky dokládat konkrétní kroky při instalaci.


Nový model 

„Zolar jsou průkopníkem inovativního decentralizovaného modelu při koupi střešních solárních systémů. Objednávka, konfigurace a instalace jsou v maximální možné míře digitalizovány. Do budoucna se chce Zolar více zaměřit i na kombinaci s dalšími technologiemi jako tepelná čerpadla, na energetický management nebo peer-to-peer obchodování s energiemi,“ říká Tomáš Pleskač, místopředseda představenstva ČEZ a ředitel divize nová energetika a distribuce.

„Zolar nabízí prostřednictvím své digitální webové platformy maximální komfort při konfiguraci a výběru střešních fotovoltaik a příslušenství přesně dle individuálních potřeb zákazníka a zároveň pomocí digitálně spravované sítě instalatérů zajišťuje špičkovou kvalitu realizace projektů. Zákazník tak pomocí několika kliků dostane rychle nejlepší nabídku a záruku perfektní instalace vybraného balíčku,“ doplňuje výkonný ředitel Inven Capital Petr Míkovec.

Systém nabízí osvědčené komponenty od různých výrobců s různými parametry, kontroluje jejich kompatibilitu a kombinuje je na základě požadavků zákazníka do nabídky s pevnou cenou, přičemž bere v potaz i náročnost instalace pro dané prostory.

„Jsme rádi, že se nám podařilo přitáhnout pozornost zkušených a celosvětově úspěšných investorů, jako jsou BayWa re Energy Ventures a Inven Capital. Jejich know-how a globální kontakty nám pomohou dále rozšiřovat naši digitální platformu a naši partnerskou síť. Díky jejich podpoře dále poroste počet domácností, které si budou schopny vyrábět energii pro svou vlastní spotřebu,“ říká Alex Melzer, generální ředitel společnosti Zolar.

Další investice do nadějných startupů

Vedle Inven Capital získala v současném investorském kole v Zolar podíl také mnichovská  BayWa r.e. Energy Ventures, která spadá pod skupinu Baywa podnikající v energetice, zemědělství a stavebnictví ve 14 zemích. Mezi dosavadní investory patří Statkraft Ventures, dcera norské státní energetiky Statkraft, Heartcore Ventures a globální investiční firma Partech Ventures.  

Za více než čtyři roky působení a investic do energetických start-upů si Inven Capital získal pověst kvalifikovaného a schopného investora podporujícího začínající firmy v sektoru nové energetiky. Kvalitní manažerský tým, portfolio zainvestovaných firem, výkonnost fondu a úspěšný průběh due dilligence stály za rozhodnutím Evropské investiční banky (EIB) vytvořit společnou investiční strukturu s Inven Capital, kde se EIB zavázala poskytnout do správy Inven Capital 50 milionů EUR.

INVEN CAPITAL je venture kapitálový fond Skupiny ČEZ, který se zabývá vyhledávání investic do menších inovativních a rostoucích smart energy firem. Zaměřuje se především na růstové investiční příležitosti v pokročilejší fázi rozvoje („later stage growth“) s osvědčeným byznys modelem prokázaným realizovanými příjmy a dlouhodobým růstovým potenciálem. 

Premiérovou investicí Inven Capital byl v roce 2015 vstup do bavorské firmy sonnen, světové jedničky ve výrobě inteligentních bateriových systémů ke skladování energie pro domácnosti. Poté následovalo získání podílů v německých společnostech Sunfire (rozvíjí a uvádí do průmyslové výroby nejpokrokovější energetické technologie na bázi palivových/elektrolytických článků přispívající ke snižování emisí CO2 a rozvoji decentralizovaných zdrojů) a tado°, evropské jedničce na poli chytrých termostatů. 

V  roce 2017 se odehrály vstupy do německé firmy Cloud & Heat Technologies zabývající se energetickým využitím tepla pocházejícího z decentralizovaných datacenter a do francouzské společnosti Vulog, která je významným globálním hráčem na poli technologických řešení pro ekologický carsharing. 

Rok 2018 byl ve znamení získání podílu ve francouzské platformě Cosmo Tech zabývající se vývojem softwarové platformy pro optimalizaci manažerského rozhodování. První investicí v Izraeli byl vstup do společnosti Driivz nabízející komplexní řešení pro oblast elektromobility následovaný investicí do firmy CyberX působící v oblasti průmyslové kybernetické bezpečnosti. 

První českou investicí byla společnost Neuron Soundware zaměřující se na akustickou analýzu strojů a predikci poruchovosti. Část řešení z produkce některých uvedených firem už se mezitím objevila v nabídce zákazníkům společností Skupiny ČEZ. V únoru 2019 INVEN CAPITAL završil první prodej ze svého portfolia aktiv, a plní tak zadání vracet výnosy z úspěšných investic své mateřské skupině. V rámci této transakce prodal fond svůj podíl v sonnen, současné světové jedničce ve výrobě inteligentních bateriových systémů pro skladování energie v domácnostech, společnosti Royal Dutch Shell.