CATL zprovoznil v Německu novou gigatovárnu na výrobu bateriových článků

Největší světový výrobce baterií, čínská společnost Contemporary Amperex Technology Thuringia GmbH (CATL) obdržela 4. dubna od německé spolkové země Durynsko povolení ke zprovoznění nového závodu na výrobu bateriových článků. Jedná se o první gigatovárnu CATL postavenou mimo Čínu.

Zdroj: CATL

Brzké zahájení výroby

Pro společnost CATL je tato událost dalším významným krokem v rozšiřování globální působnosti navzdory pandemii.

Povolení na počáteční kapacitu ve výši 8 GWh ročně předali prezidentu společnosti CATL Matthiasi Zentgrafovi durynská ministryně životního prostředí, energetiky a ochrany přírody Anja Siegesmundová a durynský ministr hospodářství Wolfgang Tiefensee na slavnostním ceremoniálu v sídle CATL, které se nachází v průmyslové zóně Erfurter Kreuz.

Výstavba závodu, který je zároveň první německou továrnou na bateriové články, se nyní nachází v závěrečné fázi a v plném proudu je i instalace strojů. První články tak budou moci sjet z montážních linek do konce roku 2022.

„CATL přináší zásadní impuls pro tak naléhavě potřebnou energetickou transformaci. Těší nás, že jsme první společnosti, která bude moci vyrábět baterie s označením „Made In Germany“,“ uvedl Zentgraf.

Významná investice

Jak uvedla ministryně Siegismundová, e-mobilita nabírá v současném Německu mimořádné obrátky a stát potřebuje společnosti, které se zavázaly zohledňovat udržitelnost a ochranu přírody již ve fázi výroby.

„CATL představuje pro Durynsko jednu z nejdůležitějších průmyslových investic posledních desetiletí,“ dodal ministr Tiefensee. „Zároveň by se tento projekt mohl stát počáteční inspirací pro vznik durynského ‚“Battery Valley“. V okolí závodu se již nyní usídlila první skupina dodavatelských firem společnosti CATL.“

Areál CATT tvoří dvě budovy: stávající G1 byla odkoupena od jiné společnosti a montují se zde články do modulů, v nově stavěné G2 se budou články vyrábět.

Se svými čistými prostorami a konstantní vlhkosti je tento závod téměř stejně složitý, jako by se jednalo o výrobu čipů. V rámci úsilí o udržitelnou výrobu přitom získává část potřebné energie prostřednictvím solárních panelů na střeše budovy.

Rozšíření kapacity

Výstavbu německého závodu zahájila společnost CATL v roce 2019. Do konce roku 2022 se chystá spustit výrobu článků, která v Německu vytvoří celkem 1500 pracovních míst.

Celkem zde plánuje investovat 1,8 miliardy eur, dosáhnout v budoucnu výrobní kapacity 14 GWh a vytvořit na německém pracovním trhu 2000 míst.

Díky své pozici přímo v srdci Německa je závod připraven nabídnout vysoce kvalitní výrobky a služby hlavním německým automobilkám a podpořit tak transformaci elektromobility a energetiky v Evropě.