CATL uvádí na trh první generaci sodíko-iontových baterií

Největší světový výrobce lithiových baterií, čínská společnost Contemporary Amperex Technology Co., Ltd. (CATL) představil aprvní generaci sodíko-iontové baterie. Jedná se o další milník společnosti CATL v oblasti základního výzkumu.

Zdroj: CATL

Nová generace sodíkových baterií

První generace sodíko-iontových baterií společnosti CATL je založena na řadě inovací chemického systému a její přednosti jsou mimo jiné vysoká hustota energie, schopnost rychlého nabíjení, vynikající tepelná stabilita, skvělé vlastnosti při nízkých teplotách a vysoká účinnost integrace.

Energetická hustota sodíko-iontových bateriových článků CATL může dosáhnout až 160 Wh/kg a baterie se může nabít za 15 minut na 80 % kapacity při pokojové teplotě. V prostředí s nízkou teplotou -20 °C má navíc sodíko-iontová baterie míru zachování kapacity více než 90 % a její účinnost integrace do systému může dosáhnout více než 80 %.

Tepelná stabilita sodíko-iontových baterií překračuje národní bezpečnostní požadavky pro trakční baterie. První generaci sodíko-iontových baterií lze využít v různých scénářích elektrifikace dopravy, zejména v oblastech s extrémně nízkými teplotami, kde se projeví její mimořádné výhody. Lze jej také flexibilně přizpůsobit potřebám všech scénářů použití v oblasti skladování energie.

Vzhledem k tomu, že se uhlíková neutralita stala celosvětovým konsensem, vstoupil nový energetický průmysl do složité a diverzifikované fáze vývoje. Stále více segmentované trhy vyvolávají diferencované požadavky na baterie. Současně se zrychluje celosvětový výzkum a vývoj základních materiálů pro baterie, což otevírá možnosti pro průmyslovou výrobu sodíkových baterií.

Bariéry překonány

Sodíková baterie funguje na podobném principu jako lithium-iontová baterie. Ionty sodíku se rovněž pohybují mezi katodou a anodou. Ve srovnání s ionty lithia však mají ionty sodíku větší objem a vyšší nároky na strukturní stabilitu a kinetické vlastnosti materiálů. To znamenalo překážku průmyslové výroby sodíkových baterií.

Společnost CATL se již řadu let věnuje výzkumu a vývoji materiálů pro elektrody sodíkových baterií. Pokud jde o materiály katody, společnost CATL použila pařížskou bělobu s vyšší měrnou tepelnou kapacitou a přepracovala objemovou strukturu materiálu přeskupením elektronů, čímž vyřešila celosvětový problém rychlého slábnutí kapacity během jednotlivých cyklů.

Pokud jde o materiály anody, společnost CATL vyvinula materiál z tvrdého uhlíku, který se vyznačuje jedinečnou porézní strukturou, jež umožňuje vysokou míru ukládání a rychlý pohyb sodíkových iontů a také vynikající výkon v rámci cyklů.

Zahájení výroby v roce 2023

Výroba sodíkových baterií je dokonale kompatibilní se zařízením a procesy výroby lithium-iontových baterií a výrobní linky lze rychle přepínat a dosáhnout tak vysoké výrobní kapacity.

V současné době společnost CATL zahájila průmyslové nasazení sodíko-iontových baterií a do roku 2023 plánuje vytvořit základní průmyslový řetězec. Společnost CATL vyzývá dodavatele a odběratele, jakož i výzkumné instituce, aby společně urychlili propagaci a vývoj sodíko-iontových baterií.

Uhlíková neutralita vyvolala poptávku po bateriích v řádu TWh a podpořila prudký rozvoj nového energetického průmyslu. Neustále se objevující požadavky na aplikace dávají příležitost ukázat možnosti různých technologií. Stabilitu dlouhodobého rozvoje odvětví rovněž zajistí diverzifikované technické cesty.