Dominance Číny ve fotovoltaice bude dále pokračovat

V roce 2023 Čína investovala více než 130 miliard dolarů do výroby fotovoltaických komponentů. Tyto investice posílily pozici Číny jako lídra, který nyní ovládá více než 80 % světové výrobní kapacity v oblasti polysilikonu, křemíkových destiček (waferů), článků a fotovoltaických panelů.  Uvedla to nedávno publikovaná studie poradenské společnosti Wood Mackenzie.

 

Zdroj: WoodMackanzie

Dominance ve výrobě panelů

Analytici Wood Mackenzie očekávají, že Čína do roku 2024 uvede do provozu více než 1 TW výrobní kapacity solárních waferů, článků a panelů. To umožní Číně pokrýt svoji výrobní kapacitou celosvětovou poptávku do roku 2032.

„Čínská expanze v oblasti výroby klíčových komponentů pro fotovoltaiku je tažena vysokými maržemi při zpracování polysilikonu, technologickým pokrokem a také politickou podporou nových investic v zahraničí. To jsou hlavní důvody, proč Čína bude Čína i nadále dominovat globálnímu fotovoltaickému dodavatelskému řetězci a bude pokračovat v rozšiřování technologického a cenového rozdílu,“ uvedl ve studii Huaian Sun, senior konzultant společnosti Wood Mackenzie.

Evropa a Čína budou hrát „druhé housle“

Čína si dlouhodobě udrží pozice lídra ve výrobě fotovoltaických komponentů, a to navzdory silným vládním iniciativám pro rozvoj místní výroby na trzích v USA či Evropě. V posledních letech USA, Evropa nebo Indie a další trhy zahájily silnou podporu výroby solárních komponentů na domácím trhu s cílem omezit závislost na dovozu čínských komponentů.

Spojené státy a Indie dohromady oznámily více než 200 GW nové výrobní kapacity v oblasti fotovoltaických panelů. Prudký nárůst výroby ve Spojených státech je podpořen zákonem o snižování inflace  (IRA a v Indii zákonem o zvýšení výroby (PLI) v kombinacemi se státními dotacemi.

Navzdory tomu, ale analytici Wood Mackenzie prohlašují, že uvedené země stále nejsou cenově konkurenceschopné ve srovnání s čínskou výrobou. Solární panel vyrobený v Číně je o 50 % levnější, než obdobný panel vyrobený v Evropě a o 65 % levnější než v USA.

Evropské ani americké trhy sice plánují rozšíření výrobní kapacity, ale v následujících 3 letech nemohou eliminovat svou závislost na levných čínských panelech,“ dodává Sun, senior konzultant společnosti Wood Mackenzie.

Sázka na inovace a omezení výroby

V budoucnosti si Čína uchová svoje postavení technologického lídra ve fotovoltaice, pokud jde také o technologické inovace.

Letos Čína oznámila, že vybuduje více než 1000 GW nových výrobních linek pro články typu-N, které patří mezi nové pokročilé fotovoltaické technologie. Oproti v současnosti dominantním článkům typu PERC, mají články typu-P delší životnost a vyšší účinnost.

Díky novým investicích do výrobních linek pro článku typu-N, získá Čína až o 17× vyšší kapacitu než je tomu v ostatních zemích světa.