Americký  startup Form Energy oznámil průlom na poli dlouhodobé akumulace energie

Mezi nadějné technologie akumulace energie patří tzv. baterie typu železo-vzduch (Fe-Air). Tato technologie ještě není ve fázi sériové výroby, ale podle prohlášení amerického start-upu Form Energy se první pilotní akumulátor začne v ostrém provozu testovat v USA do roku 2023.

Zdroj: Form Energy 

Partnerství s gigantem ArcelorMittal

Start-up Form Energy získal finanční prostředky ve výši 200 milionů dolarů na vývoj technologie, která je označována za průlom v oblasti dlouhodobého skladování energie. Nová technologie  Fe-Air baterií totiž umožní několikadenní skladování energie, které bude nákladově efektivní.

Zdrojem financí společnosti Form Energy představuje fond Breakthrough Energy Ventures, který založili američtí miliardáři jako je Jeff Bezos nebo Bill Gates. Partnerem pro vývoj a jedním z hlavních investorů Form Energy je také ocelářský gigant ArcelorMittal – hlavním prvkem baterie je totiž železo, se kterým má tato firma bohaté zkušenosti.

Právě společnost ArcelorMittal bude firmě dodávat železné materiály pro výrobu bateriového systému. Záměrem startupu Form Energy je získávat železo na domácím trhu v USA a vyrábět baterie v blízkosti místa, kde bylo železo získáno.

Nová technologie

Nová technologie Fe-Air baterií vychází z procesu reverzibilní oxidace železa, neboli „vratné koroze“. Železná elektroda při nabíjení váže kyslík, tedy oxiduje (rezne) a při nabíjení s pomocí elektřiny uvolňuje kyslík a rez se mění zpět na železo. Zdrojem kyslíku je okolní vzduch. Řízení tohoto procesu umožňuje baterii nabíjet a vybíjet.

Podle společnosti Form Energy je hlavní předností nové technologie zejména schopnost skladovat energii po dobu až 100 hodin za bezkonkurenční cenu oproti tradičním lithiovým bateriím. Železo je ve srovnání s lithiem levný, široce dostupný a plně recyklovatelný kov. To je důvod, proč mají nové Fe-Air baterie stát cca 20 USD/kWh, což je asi desetina toho, co dnešní lithiové články.

Jak informuje společnost Form Energy jedna baterie o velikosti zhruba pračky obsahuje bezpečný nehořlavý elektrolyt na vodní bázi.  Uvnitř článku s tekutým elektrolytem jsou umístěny dvě elektrody – železné a vzduchové.

Zacíleno na velkokapacitní úložiště pro energetiku

Start-up Form Energy zatím na svém webu neuvádí technickou specifikaci nové bateriové technologie, a to ani její energetickou účinnost či hustotu. Z dostupných informací lze usoudit, že firma hodlá pomocí nové technologie cílit na velkokapacitní akumulaci pro potřeby energetických sítí po dobu až 100 hodin.

První pilotní projekt s využitím nové bateriové technologie se rodí  v Minnesotě s výkonem 1 MW a  kapacitě 150 MWh. Jeho dokončení se plánuje v roce 2023.

„Provedli jsme rozsáhlý průzkum dostupných technologií a zdokonalili jsme známou technologii  železo-vzduchové baterie, kterou jsme optimalizovali pro vícedenní skladování energie. Díky této technologii řešíme největší překážku hluboké dekarbonizace: zajistit, aby byla energie z obnovitelných zdrojů dostupná kdykoli a kdekoli je potřeba, a to i během několikadenních extrémních výkyvů počasí nebo sítě,“ říká Mateo Jaramillo, CEO a zakladatel společnosti Form Energy.