Aktuálně: Hospodářský výbor schválil aukce a „záražku“ pro překompenzaci podpory FVE

Nové fotovoltaické elektrárny (FVE) budou moci čerpat opět provozní podporu v budoucnosti na bázi aukcí. O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z FVE by v budoucnosti mohla rozhodovat svým nařízením vláda na základě vnitřního výnosového procenta ( IRR) ve výši 8,4 % do 10,6 %. To jsou usnesení, která minulý týden přijal Hospodářský výbor sněmovny během projednávání novely zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE).

Zdroj: Wikipedia

Bitva o překompenzaci

Jednání poslanců na Hospodářském výboru sněmovny probíhalo za účasti ministra průmyslu Karla Havlíčka a náměstka MPO pro energetiku René Neděly v klidné atmosféře. Největší diskuze se vedle kvůli překomenzaci podpory pro FVE postavené v minulosti.

Ve svém vystoupení na Hospodářském výboru ministr Havlíček zdůraznil, že chce udělat tečku za „kauzou překompenzace“. Podle Havlíčka je rozpětí IRR nastaveno pro POZE ve většině zemí EU.

„Chceme podpořit další rozvoj a investice do nových FVE. Avšak podpora pro FVE postavených v minulosti se vymkla kontrole a je hrubě vychýlená ve vztahu k objemu vyrobené elektřiny,“ řekl Havlíček.

Nově nastavený režim IRR pro FVE ve výši 8,4 % do 10,6 % je podle Havlíčka kompromisní. „Pokud bychom nastavili jednotné IRR pro překompenzaci, pak bychom zvýhodnili FVE na úkor ostatních zdrojů, což není v pořádku,“ dodal Havlíček.

Pro zavedení jednotného IRR na jednání Hospodářského výboru lobbovali zástupci sektoru OZE, ale jejich návrhy nebyly schváleny.

Změny v solární dani

Hospodářský výbor podpořil návrh sociálního demokrata Petra Dolínka, aby FVE uvedené do provozu v roce 2009 hradily desetiprocentní solární daň. FVE uvedené do provozu v roce 2010 by místo dosavadních deseti procent platily daň dvacetiprocentní.

Hospodářský výbor však přijal návrh poslance Petra Dolínka, která zavádí úlevy pro starší FVE, které postihne plánované zvýšení solární daně. Pokud by vnitřní výnosové procento (IRR) za celou dobu čerpání zvýhodněné výkupní ceny kleslo pod hranici 6,3 procenta, investor získá možnost požádat o snížení solární daně.

Aukce pro nové FVE

Schválení se překvapivě dočkal návrh na zavedení provozní podpory na bázi aukcí pro nové FVE, s čímž původní návrh NZPOZE z dílny MPO nepočítal. Návrh pustit nové FVE do plánovaných aukcí v minulosti MPO odmítalo. Během jednání Hospodářského výroby však zástupci MPO svůj názor na aukce pro FVE změnili a doporučili poslancům solární zdroje do aukcí zařadit.

Malé zdroje s výkonem do jednoho megawattu by získávaly podporu systémem zelených bonusů a zdroje nad jeden MW aukcí, informovalo Hnutí Duha. „Je to hodně zásadní,“ řekl energetický odborník Hnutí Duha Tomáš Jagoš.

„Z naší strany je to ústupek v rámci vyjednávání, což nám zajistilo podporu pro náš návrh v oblasti určení hranic překompenzací u dosud instalovaných elektráren a hlavně projednání zákona,“ komentoval změnu předlohy pro deník E15  náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla.

Akumulace se změny asi nedočká

Členové Hospodářského výboru sněmovny minulý týden opět diskutovali také novelu energetického zákona. Pozměňovací návrh v rámci této novely poslance Mariana Jurečky na legislativní ukotvení a licenci na akumulaci energie však nebyl schválen.

Většina přítomných poslanců hlasovala proti tomuto plánu, postoj MPO byl i tentokrát neutrální. Ve třetím čtení novely příslušného zákona v Poslanecké sněmovně tak nebude mít pozměňovací návrh podporu Hospodářského výboru, a bohužel se tak dále snižují šance na jeho schválení.

Definitivní podobu obou novel, které minulý týden projednával Hospodářský výbor, musí schválit poslanecká sněmovna ve třetím čtení. To lze očekávat v nejbližších týdnech. Poté ještě musí oba zákony odsouhlasit senát a podepsat prezident.