AERS dává „druhý život“ bateriím z vysloužilých elektrických Škodovek

Technologický startup AERS ze skupiny Fenix Group dokončil vývoj nového bateriového energetického systému skladování (BESS) s využitím vysloužilých akumulátorů z elektromobilů největší tuzemské automobilky ŠKODA AUTO. Ve spolupráci s českou technologickou společností IBG Česko je systém nyní nasazován u prodejců značky ŠKODA.

Zdroj: AERS

Smysluplné využití použitých baterií

Nový BESS od společnosti AERS bude sloužit pro zásobování energii pro rychlé nabíječky elektromobilů nebo může pracovat jako záložní zdroj v případě výpadků sítě či ukládat přebytky z fotovoltaických systémů například na střechách prodejců ŠKODY AUTO. Dealeři Škody mohou také uskladněnou elektřinu využívat také pro osvětlení a klimatizaci svých showroomů a dílen.

Akumulační zařízení pojme až 20 baterií z plug-in hybridních modelů nebo 5 baterií z kompletně elektrického modelu ENYAQ. Systém energetického úložiště má celkovou kapacitu 328 kWh a výkon 150 kW s možností rozšíření na 300 kW, a proto takže zvládne i rychlonabíjení elektromobilů.

Nový BESS je škálovatelný a použité baterie lze v případě potřeby snadno přidat a vyměnit. Na projektu spolupracuje IBG Česko i se společnosti AERS, českou technologickou společností ze skupiny Fenix Group, která se zabývá vývojem a výrobou akumulačních stanic pro domácí a průmyslové využití. Společnost AERS je tvůrcem vlastního unikátního BMS (Battery Management System), který se využívá právě v úložišti.

Pilotní projekty

Nový BESS již brzy uvidíte u nabíjecích stanic v ČR i Evropě a všude tam, kde je prostor pro uložení energie z obnovitelných zdrojů, nebo pro optimalizaci vlastní spotřeby elektřiny.

Díky úspěšnému vlastnímu vývoji společnosti AERS se tak nachází funkční řešení, které dává „druhý život trakčním bateriím elektromobilů“. S  ním spojené oběhové hospodářství, které zajišťuje společnost IBG,  je jednou z největších výzev současné transformace automobilového průmyslu.

Navzdory tomu, že nyní je nedostatek použitých akumulátorů z elektromobilů, se nyní v Praze realizuje první pilotní projekt využití BESS společnosti AERS, který získá zákazník. Nové BESS mají být nejdříve k dispozici dealerům Škody Auto pak budou , nabízeny ale i dalším subjektům. Například benzinovým stanicím či menším firmám.