741 Wp:  Risen Energy uvádí na trh nový HJT panel s rekordním výkonem a účinnosti

Přední světový výrobce solárních panelů, čínská společnost Risen Energy, oznámil, že vyvinula nový fotovoltaický panel na bázi HJT článků, který dosáhl konverzní účinnosti ve výši 23,89 % a výkon 741,5 Wp. Naměřené hodnoty potvrdil přední německý testovací institut TÜV Rheinland.

Zdroj: Risen Energy

Pokročilé technologie

Společnost Risen Energy letos v února překonala svůj předchozí rekord v konverzní účinnosti přeměny slunečního záření na elektřiny v solárních panelech, který dosáhla v prosinci 2021 ve výši 23,65 %. Její nová technologie fotovoltaických panelů na bázi HJT článků disponuje účinnosti 23,89 % a výkonem přes 741 Wp. Jedná se o nový světový rekord v branži solární energetiky v oblasti HJT panelů.

Již několik let je společnost Risen Energy považována za lídra v oblasti technologie multipřechodových solárních článků (HJT). Svým novým produktem společnost potvrzuje své špičkové know-how a důraz na inovace v oblasti solárních technologií.

Nový rekord účinnosti společnost dosáhla v rámci produktové řady panelů Hyper-ion, které byly uvedeny na trh v roce 2022. Společnost zatím detailněji nekomentovala inovace, které jí pomohly dosáhnou vyšší účinnosti solárních panelů.  Všeobecně se počítá s tím, že k tomu přispěla tenkovrstvá bifaciální mikrokrystalická technologie v kombinaci s využitím pasty s nízkým obsahem stříbra.

Nová řada panelů Hyper-ion využívá technologie sběrnic bez přípojnic (tj. „zero busbar“) a také beznapěťového propojení článků.

Nový světový rekord

Německý nezávislý testovací institut TÜV Rheinland potvrdil dosažené výsledky společnosti Risen Energy v oblasti účinnosti a výkonu v rámci nových HJT solárních panelů. Aktuálně mají panely výkon ve výši 741,456 W a jejich účinnost dosahuje 23,89 %.

„Zlepšení účinnosti je způsobeno technologickými inovacemi, jako jsou ultratenké křemíkové destičky, proprietární technologie propojení Hyper-link a nový zapouzdřovací materiál,“ uvedl Liu Yafeng, ředitel pro vývoj a výzkum ve společnosti Risen Energy.

Podle sdělení výrobce se nové panely rovněž vyznačují mimořádně stabilním a nízkým teplotním koeficientem a vysokou bifáciálnosti ve výši až 85 % ±10 %. Tyto a další přednosti nové technologie garantují, že výkon panelů bude vyšší než 90 % i po 30 letech používání.

Výhody HJT technologie solárních článků jsou popsány detailněji v tomto článku výrobce.