65 MWp: BayWa postaví v Polsku obří solární farmu zcela bez dotací

Společnost BayWa r.e. zahájila výstavbu solárního projektu Witnica, který se po dokončení stane zdaleka největší solární elektrárnou v Polsku. Tato obří solární farma o výkonu 64,6 MWp se staví zcela bez dotací. Vyrobená elektřina bude prodána průmyslovému odběrateli prostřednictvím dlouhodobé smlouvy o nákupu elektrické energie (PPA).

Zdroj: BayWa

Zdroj: BayWa

Grid-Parity projekt

Stavba největší solární elektrárny Witnica má být dokončena do konce roku 2020. Její připojení do sítě má proběhnout na počátku roku 2021. Tato obří solární elektrárna se staví nedaleko města Witnica, blízko německé hranice v regionu mezi Poznaní a Berlínem.

„Síťová parity (Grid-Parity) solární energie neustále postupuje. Po úspěšném dokončení podobných projektů ve Španělsku a Německu v posledních letech, které byly realizovány bez dotací, jsme nyní dosáhli bodu, kdy je fotovoltaická energie plně konkurenceschopná na trhu bez dotací i v Polsku,“ říká Dr. Benedikt Ortmann, ředitel rozvoje solárních projektů ve světě ve společnosti BayWa r.e..

„Polsko zažívá obrovskou poptávku po zelené energii, zejména ze strany obchodu a průmyslu, a to v zemi, která stále vyrábí 80 % elektřiny z uhlí. Možnost zahájit výstavbu prvního rozsáhlého solárního parku v zemi, který od samého počátku nevyžaduje žádné dotace, znamená pozoruhodný úspěch,“ dodává Ortmann.

Stavba zahájena

Již v červenci letošního roku společnost BayWa zahájila výstavbu obří solární elektrárny Witnica o výkonu 64,6 MWp. Na projektu se použije téměř 160 000 fotovoltaických modulů o výkonu 405-440 Wp mono-půlené články společnosti Jinko Solar. Střídačí dodá společnost Huawei a konstrukční systémy společnost Zimmermann. Součástí projektu je i výstavba nové rozvodné stanici 30/110kV v distribuční síti společnosti Enea v Polsku.
 
Matthias Emminghaus, který je odpovědný za polský region ve společnosti BayWa r.e. Solar Projects GmbH, prohlásil: „Již několik let působíme na polskému trhu a těší nás, že se nám tato práce nyní vyplácí.“

„V Polsku existuje obrovský potenciál pro větrnou a solární energii. Již v příštím roce plánujeme výstavbu dalšího solárního parku o výkonu 50 MWp. V současnosti v Polsku připravujeme další solární projekty v rozsahu cca 600 MWp. V příštích pěti letech jsme si stanovili cíl vybudovat v Polsku solární a větrné projekty o výkonu přes  GWp,“ dodal Emminghaus.

Kromě realizace solárních a větrných projektů společnost BayWa r.e. již několik let úspěšně obchoduje se solárními komponenty pro montážní firmy na polském trhu.