56 GW: Rekordní růst instalovaného výkonu ve fotovoltaice v Evropě v roce 2023

Evropská solární asociace minulý týden oznámila,  že letos bude v Evropě instalováno 56 GW nových solárních elektráren. Jedná se o 27% meziroční růst instalovaného výkonu ve fotovoltaice, který v současnosti činí celkových 293 GWp.

Zdroj: SolarPowerEurope

Další růst trhu

Ve svém aktuálním výhledu Evropská solární asociace pro roky 2023-2027 předpovídá, že instalovaná solární kapacita v Evropě vzroste o 40 %. Pro rok 2024 Evropská solární asociace (SPE) očekává zpomalení tempa růstu o 11 % na 62 GW přírůstku nových solárních instalací v Evropě.

Podle prognózy SPE bude růst solární energetiky pokračovat i v budoucnosti. V roce  2027 je možné očekávat navýšení celkového instalovaného výkonu ve fotovoltaice v Evropě ve výši 470 GW až 700 GW.

„Solární energie přináší Evropě i v krizi rekordní přírůstky nového instalovaného výkonu. Zatím však neinstalujeme v průměru 70 GW ročně, což potřebujeme ke splnění našich cílů v oblasti solární energie do roku 2030,“ uvedla generální ředitelka společnosti SPE Walburga Hemetsbergerová.

Návrat Česka na výsluní

Podle údajů SPE se v roce 2023 stane největším fotovoltaickým trhem Německo (14,1 GW), které bude následované Španělskem (8,2 GW), Itálii (4,8 GW), Polskem (4,6 GW) a Nizozemím (4,1 GW). Mezi 10 největších evropských solárních trhů se po 13 letech zařadí i Česko, které má letos instalovat cca 1 GW nových fotovoltaik.

Pro další rozvoj solární energetiky je nutné přijmout kroky pro zlepšení plánovacích a povolovacích procedur v oblasti developmentu.  SPE dále vyzývá Brusel k větší diverzifikaci dodavatelského řetězce solární energie na kontinentu, aby se rozvinulo vlastní evropské výrobní odvětví a snížila závislost na dovozu ze zemí jako je Čína.

SPE také upozorňuje, že evropský solární sektor bude muset do roku 2025 zaměstnávat jeden milion lidí, aby se podpořil růst všech částí solárního dodavatelského řetězce na kontinentu. V současnosti ve fotovoltaice pracuje přibližně 648 000 a v mnohých zemích je nedostatek kvalifikovaných instalatérů solárních systémů.