51 GW: Boom fotovoltaiky v Číně se přesouvá na střechy

Čína v loňském roce pokořila nový rekord v instalaci solárních panelů. Kvůli logistickým problémům a zdražení panelů se boom fotovoltaiky přesouvá na střešní instalace. Těch se v Číně loni instalovalo více než polovina z celkové nové instalované kapacitě ve výši 51 GW podle údajů čínského energetického úřadu (NEA).

Zdroj: Soleol

Rekordman ve střešních instalacích

Jak informuje agentura Bloomberg, v současnosti má Čína 108 GW střešních solárních elektráren. Je to absolutní světový rekord. Jen v roce 2021 Čína postavila  29 GW nových střešních solárů podle údajů NEA. Většina z nich se instalovala ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku, aby investoři stihli lhůtu pro dotace.

Zatímco solární instalace na střechách v Číně vzkvétají, opak platí pro velké pozemní solární elektrárny. Jejich instalace se zkomplikovaly kvůli rostoucím nákladů na panely a také kvůli zpoždění projektů. Ještě na počátku roku 2021 NEA  odhadoval, že celkový přírůstek ve fotovoltaice by mohl v roce 2021 dosáhnout 65 GW. Později NEA musel svoji prognózu snížit.

Další boom na obzoru

Navzdory nedostatků panelů trhu experti očekávají, že v roce 2022 čínská fotovoltaika dále poroste. Její nový přírůstek by mohl být více než  75 GW, čímž by byl překonán loňský rekord.

Od roku 2020 Čína tlumí podporu pro velké pozemní instalace, které již dotace ke svému rozvoji nepotřebují. Naopak, decentrální výrobu zelené elektřiny pro vlastní spotřebu čínská vláda dotacemi stimuluje na lokální úrovni. Proto stovky čínských měst na střechách vládních budov, škol nebo nemocnic.