50 GWh:Volvo a Northvolt postaví obří továrnu na výrobu baterií

Švédský startup Northvolt oznámil další bateriový projekt. Northvolt vytvoří společný podnik se švédskou automobilkou Volvo, který  se zaměří na vývoj a výrobu udržitelných baterií pro elektromobily.

Zdroj: BASF

Nová továrna s roční kapacitou 50 GWh

Northvolt, švédská společnost založená bývalým manažerem Tesly, už spolupracuje s německými automobilkami Volkswagen a BMW. Volvo je tak další významnou evropskou značkou, která spojuje síly s Northvoltem.

Obě společnosti mají v plánu zřídit výzkumné a vývojové centrum ve Švédsku, zahájit provoz by mělo v roce 2022. Nový závod na baterie má vzniknout v Evropě a jeho výrobní kapacita by od roku 2026 mohla činit až 50 gigawatthodin (GWh) ročně. Northvolt se také stane exkluzivním partnerem Volva při výrobě baterií v Evropě.

Továrna má zaměstnat zhruba 3000 lidí a bude využívat pouze čistou elektřinu. O jeho umístění zatím nebylo rozhodnuto.

Strategické bateriové partnerství

V rámci svých plánů se společnost Volvo Car Group rovněž chystá od roku 2024 získávat 15 GWh akumulátorových článků ročně od stávajícího závodu na výrobu akumulátorů Northvolt Ett, který se nachází ve švédském městě Skellefteå.

Vedle dříve zveřejněných dohod na dodávky akumulátorů zajistí partnerství se společností Northvolt uspokojení evropské poptávky po akumulátorových článcích, což společnosti Volvo Cars umožní dostát svým elektrifikačním plánům. Cílem automobilky Volvo Cars je, aby do poloviny současného desetiletí tvořila čistě elektrická vozidla 50 % jejího odbytu a do roku 2030 chce prodávat výhradně plně elektrická auta.

Dnes představuje výroba akumulátorů pro plně elektrická vozidla velkou část emisí uhlíků vyprodukovaných za životní cyklus jednoho vozu. Prostřednictvím spolupráce se společností Northvolt, která je lídrem v oblasti výroby udržitelných akumulátorů a navíc své akumulátory vyrábí poblíž evropských továren společnosti Volvo Car Group, lze s ohledem na zdroje a výrobu akumulátorů výrazně snížit ekologickou stopu budoucích vozů Volvo.

„Na základě spolupráce se společností Northvolt si chceme zajistit dodávku vysoce kvalitních a udržitelněji vyrobených akumulátorových článků, které nám pomohou v našem přechodu k výrobě výhradně čistě elektrických vozidel,“ uvedl Håkan Samuelsson, generální ředitel společnosti Volvo Car Group. „Úzká spolupráce se společností Northvolt nám současně umožní posílit naše možnosti vlastního vývoje.“