48 GWh: Ve Francii a Německu vyrostou obří továrny na lithiové baterie

V Evropě vzniknou dvě nové obří továrny na výrobu lithiových baterií pod záštitou společného podniku Automotive Cell Company (ACC), který vytvoří výrobce automobilů PSA Group a výrobce baterií Saft. Celková roční výroba obou továren dohromady dosáhne 48 GWh do roku 2030.

Zdroj: BMW

Zdroj: BMW

 

Investice za 5 miliard eur

ACC postaví ve Francii a v Německu po jedné továrně na výrobu baterií pro elektromobily. Již v polovině roku 2021 má být zahájena výroba baterií ve Francii v rámci nové pilotní výrobní linky v hodnotě 200 milionů eur.

 

Cílem konsorcia ACC je zahájit výrobu špičkových baterií na základě know-how společnosti Saft. Vyráběné baterií mají dosáhnout nejvyšších hodnot s ohledem na energetickou hustotu a dobu nabíjení, přičemž se bude klást důraz na minimalizaci uhlíkové stopy.

 

Investice do výstavby obou obřích bateriových továren dosáhne 5 miliard eur (126 miliard korun. Tato investice ACC bude podpořeny i z fondů Evropské unie, která přispěje na její realizaci částkou ve výši 1,3 miliardy eur (33 miliard korun).

Dvě nové továrny

Celý projekt je rozdělen do několika fází. V rámci první etapy se má do poloviny roku 2021 vybudovat nové vývojové centrum a pilotní výrobní linka v areálu společnosti Saft poblíž obce Nersac ve Francii.

 

V další fázi projektu do roku 2023 dojde k vybudování výrobního závodu na severu Francie, s kapacitou 8 GWh, která bude později navýšena až na 24 GWh. Současně s tím bude vybudován i závod na výrobu baterií v Německu, v regionu Rhineland-Palatinate s výrobní kapacitou 8 GWh, jenž bude později navýšena na 16 až 24 GWh.

 

Po dokončení celého projektu dosáhne do roku 2030 celková roční produkce 48 GWh baterií. Podle analytiků se v této době očekává, že poptávka jenom v Evropě dosáhne 300 GWh baterií ročně. Tržní podíl konsorcia ACC tak dosáhne cca 10-15 %.

 

Výstavbu obou obřích bateriových továren podporuje EU bateriová aliance, kterou založila Evropská unie za účelem rozvoje bateriového průmyslu v Evropě. Podle Patricka Clerense, šéfa Evropské bateriové asociace EASE se nyní v Evropě ročně vyrábí cca 40 GWh baterií. Do roku 2030 se tedy musí nově vybudovat dalších nejméně 260 GWh nových výrobních kapacit za účelem pokrytí poptávky v Evropě z domácích zdrojů.