300 MW: Nejstarší francouzskou jadernou elektrárnu nahradí solární panely

V lokalitě nejstarší jaderné elektrárny ve Francii ve Fessenheimu poblíž německých hranic bude postavena velká fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem ve výši 300 MW. Francouzská vláda rozhodla o uzavření této jaderné elektrárny v roce 2020 s tím, že na jejím místě vyroste nová solární farma, která získá podporu v rámci speciálně určené aukce.

Francie

Velký zájem


Výstavba fotovoltaické elektrárny v oblasti po jaderné elektrárně Fessenheim byla rozdělena do několika etap. V rámci první etapy se realizuje výstavba fotovoltaické elektrárny o výkonu  60 MW. Ve vyhlášené aukci o projekt této solární elektrárny projevili investoři velký zájem. Průměrná cena za solární energii nabídnutá investory, kteří uspěli v aukci, dosáhla 66,05 eur/MWh.

V rámci specializovaného podpůrného systému na bázi aukčního systému, jehož rozpočet činí 250 milionů EUR (celková hodnota nakoupené solární energie) se počítá s tím, že v areálu bývalé jaderné elektrárny  ve francouzském Fessenheimu vyroste obří solární pozemní elektrárna o výkonu 200 MW a také několik střešních fotovoltaických instalací o celkovém výkonu ve výši 100 MW.

Velké solární ambice

Cílem francouzské vlády je do roku 2023 zvýšit potenciál solárních farem na 20,2 GW. Letos se v první polovině roku ve Francii uvedly do provozu nové fotovoltaické elektrárny o celkové kapacitě 397 MW. Na konci června se instalovaný výkon solárních elektráren  Francii zvýšil na 9,3 GW. 

Francouzská energetická skupina EDF (obdoba ČEZ), která vlastní jadernou elektrárnu ve Fessenheimu, oznámila v roce 2018 plán postavit do roku 2035 ve Francii solární elektrárny o celkovém výkonu ve výši 30 GW. EDF za tímto účelem bude do fotovoltaiky ročně investovat cca 200 milionů eur.

Paříž již dříve souhlasila s tím, že do roku 2030 se podíl zelené energie ve francouzském energetickém mixu zvýší na 40 procent. V současné době pokrývá obnovitelná energie asi 1/5 francouzského energetického mixu. Zároveň do roku 2022 mají Francouzi odstavit všechny uhelné elektrárny.