26%+: LONGi představuje novou generaci flexibilních a vysoce účinných solárních článků

Společnost LONGi, největší světový výrobce panelů ve spolupráci s čínskými a australskými vědci  pracuje na nové technologii křemíkových solárních článků s více přechody (HJT). Mají být tenčí, flexibilnější a účinnější. Jejich účinnost v testech dosahuje až 26,80%.

Zdroj: LONGi

Nová technologie

Výsledky svého výzkumu vědci s názvem „Flexibilní křemíkové solární články s vysokým poměrem výkonu a hmotnosti“ publikovali v časopise Nature.

Tradiční křemíkové solární články jsou známé díky své vyspělostí a cenové výhodností při výrobě solární elektřiny. Avšak narážejí na limity díky svým omezením v aplikacích jako je plovoucí fotovoltaika, letectví či kosmonautika, a to kvůli malé flexibilitě či vysoké váze.

Tým vědců a expertů společnosti LONGi se zaměřil na zmenšení tloušťky křemíkových destiček a integroval výhody tenkovrstvých solárních článků do tradičních křemíkových článků. Společnost uvedla, že v minulosti si tenké křemíkové solární články (v rozmezí 55 µm až 130 µm) udržovaly účinnost přeměny slunečního záření na energii v rozmezí 23,27 % až 24,70 %.

Průlom na poli výzkumu

Nyní se vědcům podařilo dosáhnout průlomu, kdy se účinnost nové technologie křemíkových článků dosáhla nad 26 %, což bylo velmi náročným úkolem.

Vědci prezentovali výsledky testů, které potvrzují, že pět typů solárních článků s tloušťkami od 57 µm do 125 µm dosáhlo konverzní účinnosti nad 26 %, přičemž nejvyšší byla až 26,81 %.

Solární článek o tloušťce 57 µm vyniká zejména poměrem mezi výkonem a hmotnosti v hodnotě 1,9 wattu na gram a poloměrem zakřivení 19 milimetrů, čímž dvojnásobně až trojnásobně překonává stávající výrobky. Tyto výsledky potvrdil Institut pro výzkum solární energie v Hamelinu (ISFH) v Německu.

Flexibilita i v komerční výrobě

Nová technologie tenkovrstvých křemíkových článků se vyznačuje pozoruhodnou flexibilitou. Tyto solární články odolají různým deformacím, což je činí univerzálními pro použití ve speciálních aplikacích jako je letectví.

Tento průlom na poli výzkumu poskytuje praktický základ pro komercializaci flexibilních, lehkých a vysoce účinných solárních článků. Potenciál ohýbání nebo rolování krystalických křemíkových solárních článků, které budou určené pro cestování,  znamená významný krok vpřed v komerční výrobě této technologie.