235 MW: SUAS Group chystá na Sokolovsku obří investice do zelené energie

Sokolovská uhelná, nejmenší ze čtyř českých těžařů uhlí, připravuje zásadní proměnu svého uhelného byznysu. Společnost nedávno založila novou společnost SUAS Group, která zastřeší nové „čisté“ aktivity. Záměrem SUAS Group je na Sokolovsku realizovat obří investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE) za 10 miliard.

Zdroj: EnBW

Sázka na obnovitelné zdroje

„Energetika prochází obrovskými změnami a my chceme být mezi těmi, kteří budou určovat nové trendy,“ prohlašuje spoluzakladatel a 42,6% akcionář Sokolovské Jaroslav Rokos. Majitelé Sokolovské odhadují definitivní konec těžby svého uhlí mezi lety 2025 až 2030. Raději za něj už dnes chystají náhradu.

SUAS Group má výhledově stát na čtyřech pilířích: energetice, realitách, odpadovém hospodářství a zpracovatelském průmyslu. Nová firma se má stát motorem přeměny celého impéria od uhlí k čistým technologiím.

Energetika má mít pro SUAS Group pořád klíčovou roli. Kromě plynu ji majitelé chtějí stavět na obnovitelných zdrojích.

„Soláry nebo větrníky chceme rozvíjet na rekultivovaných výsypkách. Jednáme teď se dvěma investory o prvních dvou solárních projektech, v jednání jdeme do finální fáze,“ říká Rokos.

První dva solární parky o celkové kapacitě až 95 MW chce SUAS stavět ve Smolnici u Chodova a v Novém Sedle. Spoluinvestory mají být Pražská energetika a německá Green Energy 3000.

Celkově má skupina vytipováno sedm lokalit pro výstavbu solárních zdrojů a čtyři pro větrné elektrárny. Projekty mají plánovaný celkový instalovaný výkon 235,4 megawattu a vyjdou na téměř 10 miliard korun. Stavět se budou mezi lety 2022 až 2026. SUAS počítá s dotacemi na pokrytí až 40 procent investičních nákladů.

SUAS Group prohlašuje, že těmito zdroji nebude zabírat zemědělskou půdu, ale využije svoje stávající plochy, jako například výsypky — Lítovskou výsypku, Smolnickou výsypku, předpolí lomu Jiří a další místa různých brownfieldů.

Baterie a lithium jako další nový byznys

Podle šéfů společnosti SUAS Group má Sokolovsko šanci stát se určitým modelem budoucího bateriového světa. „To není jen na nás, v regionu jednoduše může vzniknout celý řetězec bateriového ekosystému, od těžby lithia, přes jeho zpracování, výrobu baterií, až po následné využití vysloužilých baterií z elektromobilů pro akumulaci elektrické energie,“ říká Jaroslav Rokos.

Skupina nabízí v lokalitě Staré Sedlo pozemek pro stavbu bateriové „gigafactory“, jakých se v Evropě staví nebo chystá víc než třicítka. O stavbě závodu v Česku vyjednávají s Ministerstvem průmyslu dva zájemci – automobilka Volkswagen, respektive její česká dcera Škoda Auto. A dále korejská skupina LG. Obě už vyslaly své emisary i na průzkum Starého Sedla.

Řetězec je podle Rokose možné dovršit ještě závodem na zpracování starých baterií. „Těm se po vybití dá dát druhý život, po zpracování dál mohou sloužit jako energetický zdroj k ukládání energie. A u nás je potenciál na vznik továrny na jejich recyklaci.“ Celý bateriový řetězec by podle Rokose vytvořil několik tisíc pracovních míst a mohl by sehrát významnou roli při adaptaci Sokolovska na ukončení těžby.

Záměrem SUAS Group  je také vybudovat bateriové úložiště ve Vřesové. „Naším cílem ovšem není dělat něco takového jen proto, abychom to dělali. Chceme pomoci provést energetickou transformaci Česka i Evropy tak, aby byla sociálně únosná. Z našeho hlediska to znamená, že chceme dát lidem práci a mnohdy je přivést do nových segmentů, které budeme rozvíjet,“ uzavírá Rokos.